Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Druzgocący raport Komisji Europejskiej dotyczący kobiet

3 grudnia 2015
Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,2 proc. Oznacza to, że aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn, kobiety muszą średnio pracować o 59 dni dłużej - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską.
Zasada równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. - zaznaczyła komisarz ds. sprawiedliwości i praw obywatelskich Viviane Reding.
 
W 2010 r. we wszystkich krajach członkowskich średnia różnica wynosiła 16,2 proc. Komisja zaznacza, że dane te świadczą o nieznacznej tendencji spadkowej w porównaniu z poprzednimi latami, w których średnia ta wynosiła 17 proc.

Jednocześnie zdaniem KE spadek ten nie jest dowodem na realne zmniejszenie się nierówności, lecz jest związany przede wszystkim z kryzysem gospodarczym, który najbardziej uderzył w te sektory, w których mężczyźni stanowili większość zatrudnionych, np. w budownictwo.

W komunikacie KE chwali m.in. inicjatywę niemieckiej grupy medialnej Axel Springer, która w 2010 r. rozpoczęła projekt mający na celu zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych do 30 proc. w ciągu 5-8 lat.

21 marca w Brukseli odbędzie się forum biznesowe, podczas którego 150 firm będzie wymieniało się doświadczeniami w kwestiach eliminowania przyczyn różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

KE przygotowuje też obecnie raport dotyczący wdrożenia dyrektywy z 2006 r. dotyczącej równości wynagrodzeń. Ma on zostać przyjęty latem 2013 r.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę