Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drugi piktogram w zbożu i latające kulki...

14 czerwca 2004

W złotowskim zbożu drugi już raz w tym roku pojawił się piktogram. Badacze nazwali go "czajnikiem", gdyż właśnie ten przedmiot przypomina odciśnięty w polu znak. Nie są do końca pewni czy zostały wykonane ludzką ręką, czy w wyniku niezidentyfikowanych zjawisk.

Agroznak pojawił się w zbożu Mariusza Kowalskiego, kilometr od miejsca, w którym kilka tygodni temu zaobserwowano pierwszy w Złotowie piktogram. Drugi agrosymbol pojawił się kilkaset metrów od kurhanu, po prawej stronie drogi prowadzącej do Mamlicza.

Siła nieczysta
Położone w dziwny sposób zboże zauważyła w Boże Ciało o godz. 15 matka pana Mariusza. Pospiesznie zawiadomiła o tym fakcie swego syna. - Nie chciała sama w pole wchodzić. Jak to starsza kobieta. Bała się, że to jakaś siła nieczysta zrobiła- opowiada pan Mariusz. Dodaje, że znaki w zbożu musiały powstać w ciągu dnia. Godzinę przed tym, jak matka przywiozła mu informację o dziwnych znakach w zbożu, był przy nim, stał, obserwował, nic dziwnego nie zauważył.

Rolnik szybko odwiedził Stanisława Kujawę, właściciela pola, na którym piktogram pojawił się kilka tygodni temu. Za jego pośrednictwem skontaktował się z badaczami, którzy już raz Złotowo odwiedzili. Przyjechali więc ponownie - z Inowrocławia, Wylatowa, Poznania i Włocławka. Do późnej nocy robili zdjęcia, pomiary, rysunki.

Pytanie o "kolanko"
Pan Mariusz nie ma wątpliwości, że tych znaków nie wykonali ludzie. Wskazuje na miejsca, w których zginają się wszystkie powalone źdźbła. Są to tak zwane "kolanka", najmocniejsze miejsca rośliny. - Nie można ich z powrotem wyprostować. To naprawdę dziwne. Wskazuje na jeszcze jedną dziwną rzecz, którą zaobserwował. - W nocy nad tym miejscem latały jakieś świetlne kulki. Widziałem to jednak tylko przy pomocy aparatu, którzy mieli badacze. Gołym okiem nic.

Pierwsze wyniki badań opublikowano już na stronie internetowej www.wylatowo.mogilno.pl. Dowiadujemy się tu wiele ciekawych rzeczy. Mianowicie, pod wierzchnią warstwą równo ułożonych roślin, zboże rozmieszczone jest bardzo chaotycznie. W dotychczasowych piktogramach tego nie spotkano.

Badacze podejrzewają, że widoczny znak powstał na zbożu, które legło w tym miejscu już miesiąc wcześniej. Na stronie czytamy również, że zboże leżące pod spodem miesiąc wcześniej legło w sposób naturalny. Na wierzchu natomiast zostało położone "sztucznie". Badacze podejrzewają, że wygięcia mogły powstać w wyniku wzrostu zboża w kierunku światła. Dodają, że wiedzę te mogli wykorzystać dowcipnisie kładąc zboże przy pomocy desek.

Zbadaj sam
Sugerują, że niewielki rozmiar znaku może świadczyć o tym, że mógł on zostać wykonany "na oko" (w kilku miejscach zauważyli ślady odciśnięte deską). Na stronie na razie nie znajdujemy jednak ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy twórcami znaku są ludzie. Raport kończy się takimi oto słowami: "zdaniem większości przybyłych wcześniej na miejsce badaczy, piktogram ten nie został wykonany przez człowieka. Pozostaje wiec udać się tam, zobaczyć i na podstawie osobistych odczuć odpowiedzieć sobie na pytanie o jego twórców i czekać na wyniki dalszych badań. Może pomimo cech sugerujących żart rzeczywiście nie powstał on z rąk człowieka..." - czytamy.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę