Jak podała FAMMU/FAPA , od lipca 2014 roku do początku stycznia 2015 r. obserwowane były systematyczne spadki cen masła na najważniejszych rynkach Unii Europejskiej. Od drugiej połowy stycznia bieżącego roku obserwowane są zwyżki cen.
Produkcja masła u najważniejszych producentów i eksporterów wciąż jest znacznie wyższa niż przed rokiem, a umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo. Ponadto unijne ceny znajdują się znacznie poniżej poziomu z analogicznego okresu 2014 roku. Pewien wpływ na obserwowane w styczniu zwyżki ma zima na półkuli północnej i sezonowy spadek produkcji, a także ograniczanie produkcji mleka w związku ze zbliżającym się końcem sezony kwotowego.
W dniu 1 marca 2015 roku średnia ważona cena masła we Wspólnocie wynosiła 3,28 EUR/kg i była o 10,67% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 10,15% niższym niż w analogicznym okresie 2014 roku). W okresie tym nieco niższe były ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. 1 marca 2015 roku jego ceny utrzymywały się na poziomie 3,2 EUR/kg, a więc o 12,5% wyższym niż przed miesiącem (w ujęciu PLN odnotowano niemal 14,3% zwyżkę w skali miesięcznej do 13,3 PLN/kg). Stawki te były o niemal 30% wyższe od ceny interwencyjnej i o 2,4% niższe od średniej ważonej dla całej UE, w związku z czym ten tłuszcz z Polski jest konkurencyjny we Wspólnocie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej masłem.
Ponadto na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu obecnie utrzymują się na poziomie znacznie wyższym niż w Polsce. Na rynku największego unijnego producenta ceny masła na początku marca osiągnęły poziom 3,38 EUR/kg, czyli o 8,9% wyższy niż przed miesiącem. W przypadku innego potentata - Holandii zaobserwowano jeszcze bardziej dynamiczną zwyżkę. Tu dnia 1 marca 2015 r. ceny utrzymywały się na poziomie 3,42 EUR/kg i były na pułapie o 11,4% wyższym niż przed miesiącem. W przypadku Niemiec ceny masła na początku marca są o ok. 6% - 7% niższe niż przed rokiem, w Holandii o niespełna 3%. W związku z dynamicznymi zniżkami, jakie notowane były w ostatnich tygodniach, w przypadku cen masła w USA, obecnie przecięta cena tony masła z Unii jest na wyższym poziomie niż u jednego z największych konkurentów Wspólnoty (o 1,52%).
Na wyższym poziomie utrzymują się obecnie natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Cena tony masła z UE jest od nich niższa (o 110 EUR za tonę na początku marca). Według danych KE pomimo obserwowanych od początku 2014 roku spadających cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po dwunastu miesiącach ubiegłego roku była na poziomie o 4,1% wyższym od tego z 2013 roku. Znacznie dynamiczniej rósł eksport masła poza UE. W 2014 roku poza granice UE wyeksportowano o 19% więcej masła niż w 2013 roku, dla porównania jeszcze w relacji wywozy masła z lat 2013 r. i 2012 r. notowano zaledwie 0,3% zwyżkę w skali roku.
7415367
1