Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeje żywność

24 maja 2004

W kwietniu 2004 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc., podczas gdy w marcu wzrost ten wyniósł 0,3 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Od początku roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,6 proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku wzrost wyniósł 1 proc. - podał GUS. Wpływ na to ma przede wszystkim drożejąca żywność.

Np. za cukier płaciliśmy więcej aż o o 48,5 proc., warzywa i owoce - 3,6 proc., mięso o 2 proc., a pieczywo i produkty zbożowe o 0,7 proc. Natomiast w kwietniu spadły ceny w grupie "mleko, sery i jaja" oraz olejów i pozostałych tłuszczów (po 0,4 proc.). Podrożały też ceny związane w mieszkaniem - o 0,2 proc. w kwietniu wobec 0,1 proc. w marcu. W tej grupie wzrosły zwłaszcza opłaty za wynajem mieszkania (o 0,4 proc.).

W górę poszły również ceny transportu - o 1 proc. - ze względu na wzrost cen paliwa - o 1,9 proc. O 0,5 proc. podrożały środki transportu. GUS poinformował też, że wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu wyniósł 2 proc. wobec 1,5 proc. w marcu. Najbardziej wzrosły ceny w górnictwie i kopalnictwie (o 5,2 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (2 proc.). Między styczniem a kwietniem dynamika cen produkcji sprzedanej była wyższa niż przed rokiem. Ceny w tym okresie wzrosły o 5,1 proc., podczas gdy w analogicznym okresie 2003 roku wzrost cen wyniósł 1,3 proc.

Dane GUS o wzroście cen nie są zaskakujące. Wejście do Unii wymusiło dostosowanie naszego prawa do unijnego, co spowodowało wzrost podatku VAT i akcyzy. Ale wielu producentów i sprzedawców wykorzystało okazję, by zwyczajnie podnieść ceny bez uzasadnienia (patrz cukier). Dlatego jest niemal pewne, że inflacja w maju będzie jeszcze wyższa niż w kwietniu. A wyższa inflacja, która zagrozi realizacji ustalonego przez Radę Polityki Pieniężnej celu inflacyjnego (2, 5 proc. plus, minus 1 proc.) będzie stanowiła impuls do podniesienia stóp procentowych. Taka decyzja jest spodziewana, tym bardziej, że niedawno RPP zmieniła swoje nastawienie w polityce monetarnej z neutralnego na restrykcyjne.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę