Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeje mleko w skupie

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że ostatnie miesiące 2012 r. przyniosły poprawę sytuacji na krajowym rynku mleka. Według najnowszych danych GUS w listopadzie mleczarnie za surowiec płaciły przeciętnie 121,64 zł/hl, tj. więcej o ponad 3 proc. wobec października br. i zaledwie o 4 proc. mniej od niemalże rekordowego listopada ubiegłego roku. Tym samym cena mleka przekroczyła o 8 proc. średnią cenę notowaną w listopadzie w ciągu ostatnich pięciu lat.

Warto zwrócić uwagę na pogłębiające się regionalne zróżnicowanie cen. W ubiegłym miesiącu mleko podrożało w największym stopniu w województwach o wyższych niż przeciętnie cenach skupu, tj. lubuskim - o prawie 8 proc. w relacji miesięcznej do 131,53 PLN/h - warmińsko-mazurskim - o prawie 4 proc. do 124,16 PLN/hl, oraz zachodniopomorskim - o 4 proc. do 127,85 PLN/hl. Znacznie niższe przyrosty (poniżej 2 proc. wobec października br.) odnotowano w województwie podkarpackim i małopolskim, gdzie mleko w skupie jest najtańsze.
Oczekujemy, że w grudniu ceny mleka tradycyjnie już wzrosną, natomiast w 2013 r. dynamika wzrostowa prawdopodobnie ulegnie wyhamowaniu. W dalszych miesiącach możliwe są nawet niewielkie spadki cen. Niemniej oceniamy, że przez cały rok pozostaną one na relatywnie wysokim poziomie. Szczególnie w II połowie roku będą przypuszczalnie wyższe, niż w II połowie 2012 roku. Zważywszy na fakt, że koszty produkcji będą się prawdopodobnie stabilizowały (a w przypadku nawozów możliwe są nawet nieznaczne obniżki), powinno to poprawić opłacalność produkcji mleka w przyszłym roku.
W II półroczu br. na rynku unijnym systematycznie rosły ceny skupu mleka. Według danych Komisji Europejskiej w październiku br. średnia ważona cena surowca ukształtowała się na poziomie 33,0 EUR/100 kg, tj. o ponad 3 proc. wyższym niż we wrześniu 2012 roku. Nadal jednak mleczarnie płaciły o ponad 5 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku.
Największe zmiany ceny (wzrost o ponad 13 proc. w relacji miesięcznej) odnotowano na Łotwie, a w przypadku liczących się producentów mleka - w Niemczech - wzrost o prawie 9 proc. m/m do 33,60 EUR/100 kg - oraz we Francji - o ponad 4 proc. do 30,96 EUR/100 kg.
Rosnącym cenom towarzyszył spadek wolumenu skupu mleka. Wprawdzie w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 r. mleczarnie w UE-27 zakupiły ogółem 106,6 mln t surowca, tj. o ponad 1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku, niemniej już w sierpniu, wrześniu i w październiku towarowa produkcja mleka była niższa, niż rok wcześniej. Spadki notowane są praktycznie w każdym kraju należącym do czołówki unijnych producentów (Niderlandy, Wielka Brytania, Francja), poza Polską.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę