Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeje mleko w proszku w Unii Europejskiej

4 października 2013
FAMMU/FAPA podaje, ze stabilizacja, jaka nastąpiła po dynamicznych zwyżkach cen przetworów mlecznych na przełomie marca i kwietnia 2013 r. przyszła wraz z nadejściem sprzyjających warunków pogodowych do produkcji mleka. Taka sytuacja utrzymywała się aż do początku sierpnia bieżącego roku, kiedy to na głównych rynkach odnotowano pierwsze zwyżki.

Wzrostowa tendencja utrzymuje się także we wrześniu. Za obserwowane zwyżki w pewnym stopniu odpowiedzialny jest sezonowy spadek produkcji mleka na półkuli północnej, podczas gdy Oceania i Ameryka Południowa dopiero wchodzi w okres najbardziej sprzyjających warunków pogodowych do produkcji mleka.
Dnia 15 września bieżącego roku ceny OMP w UE kształtowały się średnio na poziomie o 91,87% powyżej progu interwencyjnego, osiągając pułap o ok. 7,29% niższy niż ceny światowe. Jednak na rynku amerykańskim, u jednego z głównych konkurentów UE, pomimo notowanych w ostatnich tygodniach zwyżek, ceny OMP znajdują się obecnie na poziomie niższym niż średnia UE o 7,55% (wynosząc w połowie września w przeliczeniu 3,01 EUR/kg). Dnia 15 września 2013 roku średnia ważona cena OMP w UE osiągnęła poziom 3,26 EUR/kg i była o 1,94% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na pułapie o 24,77% wyższym niż w tym samym okresie 2012 r.). Nieco wyższe ceny OMP zaobserwowano na rynku głównego unijnego producenta, jakimi są Niemcy. W połowie dziewiątego miesiąca 2013 r. utrzymywały się one na poziomie 3,3 EUR/kg. W przypadku drugiego unijnego potentata odnotowano niższą cenę OMP: 3,2 EUR/kg, co było niespełna 2% zniżką w skali miesięcznej.
W analizowanym okresie dynamiczniej zmieniały się ceny OMP na rynku polskim, gdzie osiągnęły pułap 3,21 EUR/kg, czyli o ok. 32,64% wyższy niż przed rokiem (w skali miesięcznej odnotowano wzrost o 5,25%) i były o 1,47% niższe od średniej dla całej UE. W ujęciu PLN w skali rocznej odnotowano natomiast zwyżkę rzędu 37% z 9,92 PLN/kg do 13,59 PLN/kg. Na rynkach UE w ostatnich tygodniach stabilniej zachowywały się ceny pełnotłustego mleka w proszku (PMP). Zarówno w Holandii, Niemczech, jak i średnio w całej UE w okresie od kwietnia do końca lipca notowania proszku pełnotłustego wykazywały niewielkie wahania. Bardziej znaczące zwyżki odnotowano w sierpniu, a wrzesień przyniósł stabilizację. Dnia 15.09.2013 r. średnio ceny PMP w UE osiągnęły poziom 3,75 EUR/kg. Stawki te były o 32,23% wyższe od cen z analogicznego okresu 2012 r. i o 0,97% wyższe niż przed miesiącem. W Niemczech notowania PMP osiągnęły poziom 3,77 EUR/kg (o 0,26% niższy niż przed miesiącem), a w Holandii 3,8 EUR/kg (+0,8% w skali miesięcznej). W Polsce odnotowano wzrost cen PMP i na dzień 15 września 2013 roku utrzymywały się ona na poziomie 3,6 EUR/kg (+1,61% w skali miesięcznej).
Pomimo wysokich cen OMP jakie utrzymują się w UE w bieżącym roku, po pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. przetwórnie znacznie zmniejszyły produkcję. Z najnowszych danych KE wynika, że w okresie tym we Wspólnocie wyprodukowano o 9,9% mniej tego proszku niż w analogicznym okresie 2012 r. Warto również przypomnieć, że ceny unijnego odtłuszczonego mleka w proszku są obecnie niższe od cen proszku eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe, przez co unijne OMP może stawać się coraz bardziej konkurencyjne. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2013 r. poza granice Wspólnoty wyeksportowano o 30,5% mniej tego proszku niż przed rokiem. Dla porównania po pierwszych 4 miesiącach, kiedy ceny unijnego OMP były zbliżone do cen światowych zniżka


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę