Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drożeją przetwory mleczne

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że maj upłynął pod znakiem dalszych wzrostów cen zbytu przetworów mleczarskich. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa, w ubiegłym miesiącu najbardziej podrożały tzw. przetwory stałe - średnio o prawie 8 proc. w relacji miesięcznej - w tym odtłuszczone mleko w proszku (OMP) o prawie 10 proc. wobec kwietnia br., zaś masło o prawie 8 proc. Oznacza to, że ceny masła są około 65 proc. wyższe od ceny interwencyjnej, zaś mleka w proszku o prawie 80 proc.

W analizowanym okresie niewielkie obniżki odnotowano natomiast na rynku serów - o 2% w relacji miesięcznej, zaś przetwory płynne (mleko, śmietana, jogurty) podrożały o prawie 4%.
W porównaniu z początkiem bieżącego roku, największe zmiany można zaobserwować w odniesieniu do OMP - wzrost cen o prawie 20% - oraz masła - wzrost o prawie 16%. Z kolei ceny serów i twarogów obniżyły się około 2%, zaś przetwory płynne podrożały przeciętnie o 5%.
Biorąc pod uwagę kształtowanie się koniunktury na rynku światowym jest bardzo prawdopodobne, że kolejne, letnie miesiące przyniosą nieznaczne pogorszenie warunków funkcjonowania krajowych przetwórców mleka. Sytuację może łagodzić słaby złoty, z kolei narastająca konkurencja o surowiec będzie przekładać się na rosnące koszty przetwórstwa.
W przeciwieństwie do rynku krajowego, na świecie w ostatnich tygodniach utrzymywały się spadkowe tendencje cen. Zobrazował to m.in. opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks globalnych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu jego wartość była o 3,5% (9 punktów) niższa, niż rekordowym kwietniu br. i ukształtowała na poziomie 249,8 punktów. Oznacza to, że w maju br. ceny monitorowane przez FAO były o prawie 150% wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.
Spadek wartości indeksu odzwierciedla przede wszystkim obniżki cen odtłuszczonego mleka w proszku (o 12%), masła (o 7%) oraz mleka pełnego (o 6%). Nieznacznie podrożały natomiast sery dojrzewające. Skala obniżek to głównie efekt korekty cen po kwietniowych silnych zwyżkach, wywołanych suszą w Nowej Zelandii.
Dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) wskazują, że początek bieżącego miesiąca nie przyniósł istotnych zmian na rynku mlecznym. Na przełomie maja i czerwca br. w portach Oceanii w największym stopniu potaniało właśnie odtłuszczone mleko w proszku - średnio o 8% wobec końca maja br. do 4000-4750 USD/t. Ceny masła obniżyły się w tym czasie o 1% do 3700-4500 USD/t, zaś PMP o 6% do 4400-5500 USD/tonę.
Z kolei w Europie Zachodniej odnotowano nieznaczne zwyżki cen (wyrażonych w dolarach) - średnio o 1-2% wobec końca maja br.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę