Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drogie pasze uderzą w hodowców

6 sierpnia 2012
FAMMU/FAPA twierdzi, że od początku sezonu ceny zbóż i nasion oleistych nieprzerwanie rosną, nie przynosząc spodziewanej kilka miesięcy wcześniej ulgi dla hodowcow, ktorzy mają coraz mniejsze pole manewru. W Unii sytuacja sektora hodowlanego powinna wyglądać nieco lepiej.
Kukurydzy i jęczmienia jest więcej niż przed rokiem. Rekordowych zbiorow kukurydzy spodziewa się Ukraina. Niemniej jednak ogolna drożyzna na rynkach zagranicznych nie ominie Europy, coraz bardziej powiązanej z rynkiem światowym. Niewykluczone, że nie tylko spadnie opłacalność chowu, ale część wzrostu cen pasz zostanie prędzej czy później przeniesiona na konsumentow.
Mroźna zima, wiosenna susza w Europie to nie koniec złych wiadomości dla rynku zbożowego. Rekordowa powierzchnia upraw kukurydzy w USA i globalnie miała przynieść ulgę dla hodowcow, narzekających na wysokie koszty pasz. Jednak wystąpienie ekstremalnie suchych warunków pogodowych w Stanach - obejmujących kluczowy obszar upraw kukurydzy - corn belt - oraz susza na południu Rosji z tygodnia na tydzień pogarszały prognozy zbiorow zbóż i oleistych, co znalazło odzwierciedlenie w gwałtownych zwyżkach ich notowań giełdowych.
Sytuacja w segmencie paszowym powinna wyglądać lepiej w Unii Europejskiej. Tutaj nadal prognozy produkcji kukurydzy i jęczmienia są wysokie. Według lipcowego raportu Strategie Grains unijne zbiory kukurydzy wyniosą 65,1 mln ton, tj. tylko o 1% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym rekordem. Zbiory jęczmienia w Unii prognozowane są na 52,5 mln ton, tj. o 2% więcej niż sezon wcześniej. Występują pewne obawy o jakość pszenicy w niektórych krajach, związane z opadami deszczu. To moSe dodatkowo oznaczać zwiększenie udziału pszenicy paszowej w tegorocznej produkcji. Rekordowych zbiorow kukurydzy spodziewa się Ukraina, a eksport tego gatunku w nadchodzącym sezonie prognozowany jest nawet na 14-15 mln ton. Unijny bilans zbożowy będzie jednak napięty, a wysoki poziom cen światowych, uzależniony w znacznej mierze od tendencji na rynku amerykańskim, będzie miał niewątpliwie znaczny wpływ na kształtowanie się cen zboż również w Unii Europejskiej.
W tej sytuacji pomimo braku realnego deficytu zbóż w Unii, ceny pasz mogą być nadal wysokie, co może skutkować nie tylko w „kurczeniu się" opłacalności chowu, ale i w próbach przeniesienia zwiększonych kosztow produkcji żywca, wynikających ze wzrostu cen pasz, na konsumentów finalnych. A to byłaby już prosta droga do wzrostu wskaźnika inflacji.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę