Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drogie owoce i warzywa

5 stycznia 2016
Kapryśne lato sprawiło, że punkty skupu owoców i warzyw na Podkarpaciu świecą pustkami. To wprawdzie oznacza ograniczenia dostaw do zakładów przetwórczych, ale za to wyższe ceny dla rolników i plantatorów. Niestety, ceny przetworów w sklepach też będą wyższe.
Naprzemiennie obfite deszcze i upały spowodowały wyjątkowy nieurodzaj na polach i w sadach - na Podkarpaciu był on niespotykany od wielu lat.
Tylko w porównaniu z rokiem ubiegłym zbiory jabłek były tu trzykrotnie mniejsze. Mniej owoców to także skutek powodzi i zalanych sadów, zwłaszcza w okolicach Sandomierza, który jest jednym z największych zagłębi owocowych w Polsce. To duży kłopot dla zakładów przetwórczych, ponieważ plany skupów nawet od kontrahentów z regionu i okolicznych województw, których dotknęła klęska nieurodzaju, nie będą możliwe do zrealizowania. A mniej surowca oznacza w konsekwencji zmniejszenie produkcji mrożonek, dżemów, konfitur i innych przetworów. Tak jest np. w przypadku jednego z największych przedsiębiorstw przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce, leżajskiego Hortino, gdzie mniejszy skup surowca przełoży się na mniejszą o blisko 40 proc. produkcję koncentratów i mrożonek.Niższe plony niekoniecznie oznaczają zbyt duże kłopoty, zwłaszcza dla większych producentów owoców i warzyw. Bo spadek zbiorów zrekompensowały im wyższe ceny w skupie. Za tonę jabłek przemysłowych czy warzyw przetwórcy są gotowi zapłacić plantatorom znacznie więcej niż w latach ubiegłych. Cena jabłek przemysłowych sięga nawet 80 groszy za kilogram, podczas gdy w ubiegłym roku było to zaledwie 20 groszy. Choć trzeba pamiętać i o tym, że nie wszyscy rolnicy na tym korzystają. Ci, którym woda lub choroby roślin wywołane przez deszczową aurę zniszczyły znaczną część plantacji lub nawet całość areału sadów czy warzyw gruntowych, w tym roku ponieśli tylko straty i muszą szukać pieniędzy na odnowienie produkcji, wręcz na odtworzenie jej od zera.To, co może cieszyć sadowników, niekoniecznie musi oznaczać radość konsumentów. Z uwagi bowiem na wyższe koszty produkcji przetworów owocowo-warzywnych możemy spodziewać się ich wyższych cen w sklepach. Na razie handlowcy odbierają jeszcze towar z ubiegłego roku, ale i tak ceny niektórych wyrobów już powoli są podnoszone. Gdy jednak hurtownie zaczną dostarczać przetwory z tegorocznych zbiorów, ceny w sklepach od razu zdecydowanie pójdą w górę.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę