Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drogi wewnętrzne, agroturystyka i kolczykowanie

23 września 2004

Informacje o unijnych programach i pomoc w wypełnieniu wniosków można zyskać w Centrum Informacji Europejskiej. Podczas ostatniego spotkania gospodarzy gdowskiej gminy z sołtysami rozmawiano o unijnych programach pomocowych i zasadach, które mają dostosować rolnictwo polskie do europejskich standardów.

Projekty w ramach SPO uruchomione zostały od 15 września, dlatego też na spotkanie zaproszeni zostali pracownicy Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa w Niepołomicach. Spośród programów, do których wnioski można składać indywidualnie, największe zainteresowanie budziły te ułatwiające start młodym rolnikom (temat ten przedstawiony został obszernie w piątkowym wydaniu Dz.P.), a także projekt dotujący budowę lub modernizację infrastruktury technicznej związanej z rolnictwem (drogi wewnętrzne, urządzenia zaopatrzenia w wodę i odprowadzania i oczyszczania ścieków, sieci i urządzeń zaopatrzenia w energię).

Powodzeniem cieszył się także kolejny, który zapewnić ma różnorodność rolniczych działań i alternatywne źródła dochodu i obejmuje finansowanie przedsięwzięć takich, jak: agroturystyka, usługi na rzecz rolnictwa i gospodarki leśnej lub turystyki i wypoczynku, prowadzenie na małą skalę przetwórstwa produktów rolnych lub leśnych, drobnych usług dla mieszkańców obszarów wiejskich i sprzedaży lub promocji artykułów rolnych w Internecie.

Wymienione projekty mogą być realizowane w miejscowościach do 5 tys. mieszkańców, leżących w gminach wiejskich lub miejsko-wiejskich.

Podstawowe wymagania do indywidualnego starania się o unijne fundusze to: uregulowane zobowiązania podatkowe z tytułu ubezpieczeń w KRUS lub ZUS, niepobieranie stałej rolniczej renty lub emerytury, ani też renty z powodu całkowitej lub trwałej niezdolności do pracy. Realizowany z unijnych pieniędzy projekt nie może być wspólfinansowany z innych środków pomocy publicznej.

W przypadku inwestycji dotyczących infrastruktury technicznej dofinansowanie w formie refundacji sięgać może połowy kosztów, ale jednocześnie wyznaczona jest tutaj górna wysokość kwot przeznaczonych na realizację poszczególnych przedsięwzięć. I tak: na drogi węwnętrzne uzyskać można nie więcej niż 200 tys. zł, na urządzenia zaopatrzenia w energię - 120 tys. zł, natomiast dla inwestycji wodno- -kanalizacyjnych - po 80 tys. złotych.

Również przy przedsięwzięciach promujących różnorodność rolniczych działań zwracane będzie do 50 proc. kosztów, z tym, że przyznana na jedną osobę i jedno gospodarstwo kwota dofinansowania nie będzie mogła przekroczyć 100 tys. złotych.

Wszelkie informacje na temat europejskich programów i pomoc w wypełnieniu wniosków można uzyskać w Centrum Informacji Europejskiej mieszczącym się w gdowskim Urzędzie Gminy.

W związku z licznymi pytaniami rolników odnośnie warunków prowadzenia po 1 maja handlu i uboju bydła, pracownicy AMiR przypomnieli wszystkie obowiązujące w tym względzie zasady, w tym naczelną dotyczącą kolczykowania zwierząt - obowiązkiem gospodarza jest zgłoszenie w AMiR w terminie do siedmiu dni faktu narodzenia zwierzęcia, pobranie kolczyka i oznakowanie młodego "przychówku" na własny koszt.

Gospodarze gdowskiej gminy poinformowali również sołtysów, że na wniosek AMiR będzie mogła sprawdzać czy dane gospodarstwa przestrzegają zasad dobrej praktyki rolniczej - między innymi niewypalanie ściernisk, właściwa gospodarka wodno-ściekowa i agrotechnika.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę