Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Drobiarze skazani na Unię

30 marca 2006

Nasi producenci drobiu chcieliby jak najszybciej dostać rekompensaty z budżetu państwa. Jednak pieniądze otrzymają dopiero wówczas, gdy wsparcia odmówi im KE.

Według Krajowej Rady Drobiarstwa z powodu obaw przed ptasią grypą branża traci dziennie kilka milionów zł. - Spada sprzedaż w kraju i za granicę. Jeżeli producenci i przetwórcy nie otrzymają już teraz pomocy od państwa, kryzys się pogłębi - mówi Leszek Kawski, dyrektor rady. Jego zdaniem przykładem dla naszego rządu może być Francja, która swoim hodowcom obiecała 52 mln euro. Dofinansowanie z budżetów krajowych mają także otrzymać producenci z Grecji, Węgier i Włoch.

- Pomoc dla naszego przemysłu drobiarskiego rozważymy dopiero wówczas, gdy wsparcia odmówi mu Komisja Europejska - powiedział "Rz" Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Polska razem z Francją zaproponowała, aby Wspólnota przeznaczyła środki na kampanię informacyjną oraz wsparcie dla hodowców i przetwórców drobiu.

Od jesieni 2005 r. Polacy kupują mniej drobiu. Do tej pory popyt na białe mięso spadł o jedną piątą. W listopadzie ubiegłego roku nasze firmy wyeksportowały 35 tys. ton tego mięsa. W styczniu już tylko ponad 2 tys. ton, a Krajowa Rada Drobiarstwa szacuje, że w lutym i marcu sprzedaż za granicę była jeszcze mniejsza. - W lutym eksport drobiu z naszego zakładu spadł o ok. 60 proc. w porównaniu z październikiem 2005 r. Obecnie obserwujemy niewielki wzrost sprzedaży zagranicznej. Jednak jest za wcześnie, aby stwierdzić, czy to początek trwałej tendencji - mówi Mirosław Szałkowski, prezes Exdrobu.

W kraju spada popyt na żywiec, ponieważ zapasy mięsa drobiowego sięgają 30 - 40 tys. ton. Tracą na tym także hodowcy piskląt. - Młode brojlery kosztują średnio 80 - 85 gr za sztukę. Zdarza się jednak, że są sprzedawane za 65 gr - wyjaśnia Piotr Paszkowski, prezes firmy H&P Wylęg i Hodowla Drobiu.

Wczoraj wieczorem Polska Agencja Prasowa podała, że być może już w środę Komisja Europejska przedstawi zasady wsparcia producentów drobiu. Komisja chce, aby połowę rekompensaty wzięły na siebie państwa członkowskie. Decyzja o pomocy ma być podejmowana na wniosek kraju członkowskiego i po aprobacie Komisji.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę