Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, tegoroczny sezon skupu porzeczek czarnych rozpoczął się znacznie niższymi cenami niż w roku poprzednim. Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 30.06-1.07 cena skupu porzeczek czarnych do tłoczenia kształtowała się na poziomie od 0,55 zł/kg do 0,65 zł/kg (druga cena loco zakład). W minionym roku na początku skupu cena porzeczek wyniosła 1,47-1,64 zł/kg, co oznaczałoby ponad 60 proc. spadek w relacji r/r. Spadek cen tłumaczy się sytuacją po stronie popytowej, charakteryzującej się zmniejszonym zapotrzebowaniem zakładów przetwórczych na surowiec.
Wynika ona z wysokich zapasów przetworów porzeczkowych na początku sezonu 2014/2015, będącej konsekwencją wysokiej produkcji w sezonie poprzednim. Dane GUS wskazują, że produkcja porzeczek czarnych w roku poprzednim wyniosła 152 tys. ton i była o 5,2 proc. wyższa niż w 2012 roku. Przyczyniło się to do zwiększenia produkcji przetworów, zwłaszcza zagęszczonego soku porzeczkowego. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB (dane z XVII Międzynarodowego Sympozjum KUPS) krajowa produkcja koncentratu porzeczkowego w sezonie 2013/2014 wyniosła 15 tys. ton i była aż o 67 proc. wyższa w porównaniu do sezonu 2012/2013.
Ponadto, sytuacja cenowa po stronie przetworów (będąca potwierdzeniem wysokiej podaży przetworów na rynku) nie sprzyja oferowaniu wysokich cen za porzeczki świeże. Według notowań Foodnews cena mrożonych porzeczek czarnych z Polski w czerwcu br. wynosiła średnio 0,50 euro/kg i była o 57 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Z drugiej strony sytuacja po stronie podażowej, również nie należy do korzystnych. GUS w majowej ocenie stanu upraw ogrodniczych wskazywał na uszkodzenia plantacji porzeczek wywołanych wiosennymi przymrozkami. Z tych samych powodów Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnych Porzeczek wskazuje, że tegoroczne zbiory tych owoców w Polsce zmniejszyć się mogą w relacji do roku poprzedniego o co najmniej 20 proc. Ponadto sytuacja podażowa może nie być najlepsza również w innych krajach europejskich (Niemcy, Francja).
Na ostateczne szacunki zbiorów w kraju należy jeszcze poczekać. Natomiast gdyby bieżące oczekiwania okazały się prawdziwe, spadek plonowania przy notowanym zmniejszeniu cen z pewnością przyczyniłby się do jeszcze większego załamania opłacalności tej uprawy. Przy obserwowanej wrażliwości zmian powierzchni upraw na uwarunkowania cenowe, można spodziewać się zmniejszenia areału plantacji porzeczkowych w Polsce, która nawet już w kolejnym sezonie przyczynić się może do cenowego odbicia na rynku porzeczek świeżych.