Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dramatyczne ceny skupu czarnej porzeczki

3 grudnia 2015
Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, tegoroczny sezon skupu porzeczek czarnych rozpoczął się znacznie niższymi cenami niż w roku poprzednim. Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 30.06-1.07 cena skupu porzeczek czarnych do tłoczenia kształtowała się na poziomie od 0,55 zł/kg do 0,65 zł/kg (druga cena loco zakład). W minionym roku na początku skupu cena porzeczek wyniosła 1,47-1,64 zł/kg, co oznaczałoby ponad 60 proc. spadek w relacji r/r. Spadek cen tłumaczy się sytuacją po stronie popytowej, charakteryzującej się zmniejszonym zapotrzebowaniem zakładów przetwórczych na surowiec.
Wynika ona z wysokich zapasów przetworów porzeczkowych na początku sezonu 2014/2015, będącej konsekwencją wysokiej produkcji w sezonie poprzednim. Dane GUS wskazują, że produkcja porzeczek czarnych w roku poprzednim wyniosła 152 tys. ton i była o 5,2 proc. wyższa niż w 2012 roku. Przyczyniło się to do zwiększenia produkcji przetworów, zwłaszcza zagęszczonego soku porzeczkowego. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB (dane z XVII Międzynarodowego Sympozjum KUPS) krajowa produkcja koncentratu porzeczkowego w sezonie 2013/2014 wyniosła 15 tys. ton i była aż o 67 proc. wyższa w porównaniu do sezonu 2012/2013.
Ponadto, sytuacja cenowa po stronie przetworów (będąca potwierdzeniem wysokiej podaży przetworów na rynku) nie sprzyja oferowaniu wysokich cen za porzeczki świeże. Według notowań Foodnews cena mrożonych porzeczek czarnych z Polski w czerwcu br. wynosiła średnio 0,50 euro/kg i była o 57 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Z drugiej strony sytuacja po stronie podażowej, również nie należy do korzystnych. GUS w majowej ocenie stanu upraw ogrodniczych wskazywał na uszkodzenia plantacji porzeczek wywołanych wiosennymi przymrozkami. Z tych samych powodów Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnych Porzeczek wskazuje, że tegoroczne zbiory tych owoców w Polsce zmniejszyć się mogą w relacji do roku poprzedniego o co najmniej 20 proc. Ponadto sytuacja podażowa może nie być najlepsza również w innych krajach europejskich (Niemcy, Francja).
Na ostateczne szacunki zbiorów w kraju należy jeszcze poczekać. Natomiast gdyby bieżące oczekiwania okazały się prawdziwe, spadek plonowania przy notowanym zmniejszeniu cen z pewnością przyczyniłby się do jeszcze większego załamania opłacalności tej uprawy. Przy obserwowanej wrażliwości zmian powierzchni upraw na uwarunkowania cenowe, można spodziewać się zmniejszenia areału plantacji porzeczkowych w Polsce, która nawet już w kolejnym sezonie przyczynić się może do cenowego odbicia na rynku porzeczek świeżych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę