Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dotacje z UE m.in. na usuwanie chwastów i sadzenie nowych gatunków drzew

5 stycznia 2016
Zarząd województwa dolnośląskiego ogłosił konkurs na projekty związane z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. Można się ubiegać np. o pieniądze na zwalczanie chwastów, odtwarzanie korytarzy ekologicznych czy wzbogacanie lasów o nowe gatunki drzew.
Wnioski o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej można składać do 24 maja br. Do podziału jest 6 mln zł. Jeden projekt może otrzymać od 50 tys. zł do 400 tys. zł; dofinansowanie może sięgnąć 85 proc. wartości kosztów.
Jak powiedziała PAP Anna Czujko z biura prasowego Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, we Wrocławiu co pewien czas media alarmują o inwazji groźnej dla zdrowia rośliny, której sok powoduje oparzenia skóry. "Chodzi o barszcz Sosnowskiego - chwast pochodzący z terenów dawnego ZSRR (...). W Polsce gatunek ten jest zwalczany, zwłaszcza na terenach chronionych i w pobliżu miejsc zamieszkanych. Teraz w zwalczaniu chwastu mogą pomóc pieniądze z UE" - mówiła.
W konkursie projekty mogą składać m.in. organizacje pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe, związki i stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, a także Lasy Państwowe.
"Możliwości jest wiele, nie tylko walka z uciążliwymi chwastami. Chodzi przede wszystkim o ochronę różnorodności przyrodniczej. Wsparciem może być objęta np. ochrona miejsc zimowania nietoperzy, wzbogacanie lasów o nowe gatunki drzew (istotne w przypadku leśnych monokultur, bardziej podatnych na choroby i szkodniki), tworzenie nowych, zastępczych siedlisk dla zwierząt i roślin chronionych, których dotychczasowe siedliska są zagrożone przez uprawy rolnicze i rozwój miast" - wyjaśniła Czujko.
Dofinansowanie mogą otrzymać również projekty dotyczące odtwarzania korytarzy ekologicznych między obszarami Natura 2000. Czujko powiedziała, że chodzi np. o szpalery drzew i krzewów, pasy roślinności wzdłuż rzek i dróg, cieki wodne czy miedze dzielące pola uprawne.
"Po pierwsze, umożliwiają one zwierzętom bezpieczne przemieszczanie się. Po drugie, przywracają właściwy kształt lokalnym ekosystemom i krajobrazom, zmienionym przez sąsiedztwo człowieka" - dodała Czujko.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę