Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dotacje – jak unikać pułapek?

27 lipca 2005

Fundusze Europejskie to szansa na zdynamizowanie działalności, zwiększenie udziału w rynku, zakupy innowacyjnych technologii i nowoczesnych maszyn oraz urządzeń, a także rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Fundusze Europejskie to także gąszcz przepisów, wytycznych, formularzy i często wykluczających się możliwości finansowania. Poszczególne dotacje są dostępne jedynie dla precyzyjnie zdefiniowanych odbiorców, na ściśle określonych warunkach i tylko w wyznaczonym okresie czasu. Wymaga to od beneficjentów posiadania dostępu do rozległej wiedzy i dużego doświadczenia.

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego duże znaczenie ma znalezienie partnera służącego swoją wiedzą i doświadczeniem na polu pozyskiwania funduszy unijnych, który pomoże wybrać optymalne źródło finansowania i maksymalnie wykorzystać możliwości stwarzane przez Fundusze Europejskie.

Ze względu na znaczną rozległość i stopień skomplikowania zagadnień w poszczególnych programach pomocowych, nie zawsze proste jest uzyskanie informacji z interesującego nas programu dotyczącego konkretnego projektu czy inwestycji. Na znaczną część z tych pytań można uzyskać odpowiedzi sięgając do Bazy Wiedzy o Funduszach UE.

Fundusze Europejskie to jednak obszar wiedzy o dużej dynamice zmian wymagający ciągłego śledzenia przepisów i wytycznych. Bieżące monitorowanie i aktualizacja informacji dotyczących Funduszy Unijnych jest czasochłonne i wiąże się z dostępem do wielu źródeł danych. Można też oprzeć się na informacjach o nowościach zbieranych i aktualizowane przez jednostki zajmujące się tą problematyką.

Większość projektów i inwestycji wymaga jednak podejścia indywidualnego – takie doradztwo i pomoc można uzyskać od partnera specjalizujący się w pozyskiwaniu funduszy.

Przyporządkowanie danego projektu do konkretnego programu pomocowego odbywa się na podstawie wielu parametrów dotyczących zarówno samego projekt, jak i przedsiębiorstwa starającego się o dofinansowanie.

Podstawowe kryteria w oparciu, o które dokonuje się kwalifikacja i wybór programu pomocowego to m.in. wielkość podmiotu (obroty, aktywa, zatrudnienie), doświadczenie na rynku, szczegółowy profil działalności (bardzo ważne kryterium w przypadku działalności rolniczej). Dużą rolę odgrywają również: zakres i harmonogram realizacji inwestycji, wartość inwestycji oraz cele, jakie dzięki wdrożeniu projektu osiągnie podmiot pozyskujący dotację.

Narzędziem mającym za zadanie w prosty i wygodny sposób pomagać w analizie możliwości finansowania inwestycji oraz doborze odpowiedniego programu pomocowego, jest system PARTNER – umożliwiający precyzyjne określenie potrzeb a następnie zaproponowanie optymalnych źródeł finansowania. W późniejszym okresie możliwe jest monitorowanie wszelkich kontaktów i prac wykonanych dla klienta.

Głównym zadaniem tego systemu jest usprawnienie kontaktów pomiędzy firmą planującą realizację inwestycji, a konsultantami Talento, których zadaniem jest udzielanie informacji na temat możliwości finansowania planowanych do realizacji projektów.

Informacje w nim zawarte będą zawsze aktualne. Każdy przedsiębiorca otrzymuje swój własny profil, który może samodzielnie obsługiwać, co minimalizuje konieczność ciągłego kontaktowania się z konsultantami celem aktualizacji danych.

Każdy podmiot w czasie rejestracji otrzyma unikalny login i hasło do systemu dzięki czemu na bieżąco będzie mógł korzystać z wiedzy doradców. Pozwala to również też łatwy dostęp do swoich danych, które będzie można, w razie potrzeby, uzupełnić lub poprawić.

Pierwszym, najważniejszym krokiem jest rejestracja w systemie Partner.
Rejestracja składa się z 3 kroków:

  1. Rejestracja informacji o firmie.
  2. Przekazanie loginu i hasła do systemu Partner.
  3. Rejestracja informacji o inwestycjach.

Na tym etapie przekazywane są możliwie jak najpełniejsze informacje o działalności, firmie oraz o planowanym projekcie. Umożliwia to zaproponowanie odpowiedniego programu pomocowego. Im dokładniejsze informacje są uzyskiwane tym podczas rejestracji tym szybciej i lepiej można zaproponować optymalne rozwiązanie. Po przeanalizowaniu uzyskanych danych konsultant kontaktuje się telefonicznie lub pocztą e-mail i stale podtrzymuje kontakty aż do rozliczenia dotacji.

Wypełniając formularz nie podejmujecie Państwo żadnych zobowiązań. Doradztwo w zakresie znalezienia optymalnego źródła finansowania jest bezpłatne, a dane przekazane w formularzu są objęte klauzulą poufności i przechowywane na bezpiecznym serwerze.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę