Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Doradztwo musi odpowiadać potrzebom rolników

22 listopada 2007
Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo – Wschodniej  ( Małopolska Izba Rolnicza, Śląska Izba Rolnicza, Świętokrzyska Izba Rolnicza, Podkarpacka Izba rolnicza) oraz Lubuska Izba Rolnicza  uważa , że aktualnie funkcjonujące w Polsce państwowe doradztwo rolnicze wymaga usprawnienia , zwiększenia efektywności i wiarygodności .Wynika to miedzy innymi z wprowadzonych w krajach Unii Europejskiej nowych regulacji prawnych dotyczących doradztwa rolniczego, także konieczności rozszerzenia systemu o standardy funkcjonowania gospodarstwa zgodnie zasadami cross – compliance).

Dlatego też zdaniem samorządów rolniczych tworzących to Porozumienie dla sprostania wymogom stawianym obecnie doradztwu i oczekiwaniom ze strony rolników, konieczna jest zmiana charakteru i podporządkowania doradztwa poprzez połączenie jednostek doradztwa rolniczego z Izbami Rolniczymi. Jak podkreślają sygnatariusze Porozumienia Izb Rolniczych Polski Południowo – Wschodniej i Lubelskiej Izby Rolniczej powstałe w ten sposób doradztwo będzie zarządzone przez samorząd rolniczy, co da gwarancje ukierunkowania na oczekiwania  estrony beneficjantów i pełnego wykorzystania potencjału materialnego, a przede wszystkim osobowego połączonych jednostek.
Jak podkreślają izbowi działacze rolnicy oczekują doradztwa sprawnego organizacyjnie i wydolnego finansowo, zatrudniającego bardzo dobrych fachowców , dysponujących stale zgłębianą i aktualizowaną wiedzą i wyposażonych w niezbędnych sprzęt do pracy doradczej.
- Oczekiwania te mogłyby być zrealizowane i zagwarantowane między innymi przez przekazanie w użytkowanie na zasadach użyczenia majątku trwałego i wyposażenia będącego obecnie we władaniu jednostek doradztwa rolniczego dla powstałej z połączenia Ośrodka Doradztwa i Izby Rolniczej – nowej jednostki, zagospodarowanie przez nową jednostkę zasobów kadrowych oraz odpowiednie finansowanie, które byłoby połączeniem funduszy Izb pochodzących z 2 % odpisu od podatku rolnego oraz pozyskiwanych funduszy unijnych. Wzrost budżetu powinien również nastąpić poprzez realizację zadań zleconych oraz z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Taka forma organizacji i finansowania zapewni bezstronność i ekonomiczną niezależność jednostki.
Połączenie jednostek doradztwa rolniczego z izbami również zdaniem rolników spowoduje, że powstanie w terenie jedna mocna jednostka doradcza o charakterze społecznych, funkcjonująca profesjonalnie i bezstronnie, konkurencyjna wobec jednostek komercyjnych, a co najważniejsze  będzie to ciało powszechnie akceptowane przez społeczność wiejską – mówi Paweł Augustyn, prezes Małopolskiej Izby Rolniczej.





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę