Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dopłaty rolne mogą być niższe o 5 proc. w 2013 r.

5 stycznia 2016
Ponieważ KE przewiduje, że w 2014 r. wydatki na dopłaty przekroczą pulę środków uzgodnioną przez przywódców UE na lutowym szczycie budżetowym, występuje o ok. 5-proc. redukcję dopłat rolnych w 2013 r. Redukcja ma dotyczyć kwoty dopłat powyżej 5 tys. euro.
Taką propozycję przyjęła we wtorek w ramach tzw. procedury pisemnej Komisja Europejska - dowiedziała się PAP. Teraz dokument zostanie wysłany do Parlamentu Europejskiego i krajów UE.
Jeśli propozycja zostanie przyjęta w takim kształcie, redukcja nie dotknęłaby rolników, którzy mają otrzymać mniej, niż 5 tysięcy euro dopłat rolnych w 2013 r. Jeśli jakiś rolnik miałby dostać wyższe dopłaty, np. 20 tysięcy euro, to 5-proc. redukcja będzie dotyczyć kwoty powyżej 5 tysięcy euro, czyli w tym przypadku 15 tysięcy euro. W Polsce mniej niż 10 proc. gospodarstw otrzymuje dopłaty większe, niż 5 tysięcy euro rocznie.
Niewykluczone jest jednak obniżenie progu pięciu tysięcy euro, jeśli zdecydują tak kraje UE i PE; wówczas KE może zaproponować mniejszą procentową korektę.
Z redukcji, którą proponuje Komisja Europejska, mają być wyłączone trzy najnowsze kraje członkowskie UE: Rumunia, Bułgaria i Chorwacja.
Nominalnie, KE proponuje redukcję puli dopłat, które będą wypłacane unijnym rolnikom najpewniej w grudniu 2013 r. (a o które rolnicy zawnioskują w maju br.), o ponad 1,47 mld euro.
Ponadto przywódcy uzgodnili w lutym, że z puli na dopłaty będzie finansowana rezerwa na kryzysy rynkowe spowodowane np. powodzią, czy suszą. Rezerwa ta wynosi w 2014 r. 424,5 mln euro i jest zawarta w proponowanej przez KE korekcie. Uzgodniony przez przywódców budżet UE na lata 2014-2020 musi być jeszcze zatwierdzony przez europarlament.
Propozycja korekty dopłat KE musi zostać przyjęta przez PE i kraje UE do końca czerwca, jeśli tak się nie stanie, Komisja może sama ustalić wielkość korekty. Jeszcze jesienią KE zrewiduje swoje prognozy wydatków na 2014 r. i jeśli będzie taka potrzeba, może zaproponować dostosowanie swojej korekty. Wszelkie zmiany muszą być przyjęte przed 1 grudnia.
KE zaproponowała korektę w ramach ustanowionego w 2003 r. mechanizmu "dyscypliny finansowej", który ma w razie potrzeby utrzymywać w określonych ryzach wydatki na dopłaty rolne. To pierwszy raz, kiedy mechanizm zostanie



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę