Nie wiadomo jeszcze dokładnie, od kiedy, ale na pewno będą. Mowa o dopłatach do materiału siewnego. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z dotacji muszą tylko zbierać faktury potwierdzające zakup ziarna.
Dobre ziarno do siewu powinno zapewnić wysokie plony. Problem w tym, że tylko 4% rolników regularnie zaopatruje się w materiał kwalifikowany. Powód - zboże z centrali nasiennych jest kilka razy droższe od tego, które jest sprzedawane na targowiskach.
Ale w tym roku wielu rolników nie będzie miało wyjścia. Swoje zrobiła susza, reszty dopełniły deszcze i powodzie. Zebrane ziarno jest albo nie w pełni wykształcone albo przerośnięte.
Żniwa w gospodarstwie Andrzeja Książaka nie były w tym roku zbyt obfite. Straty spowodowane były przez upał. Dlatego pan Andrzej myśli o wymianie przynajmniej części materiału siewnego. Liczy przy tym na dotacje.
Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, że w tym roku dopłaty do materiału siewnego będą na pewno. - Cały zakup materiału siewnego już od 1 sierpnia, czyli to, co rolnicy kupili pod bieżące potrzeby, jeżeli mają na to faktury będzie uwzględniony w dopłatach. – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, wice minister rolnictwa.
Trudno określić tylko jak długo rolnicy będą musieli czekać na zwrot części poniesionych wydatków. Najpierw trzeba zmienić prawo.
- Nie można czekać z zasiewami aż będzie ustawa, ta ustawa będzie być może w ciągu kilku tygodni, może Sejm będzie nad nią dłużej pracował. – mówi Ardanowski
Zgodnie z propozycją resortu rolnictwa do tony zbóż będzie przysługiwała dopłata w wysokości 250 złotych, 300 złotych do tony roślin strączkowych, a 120 do tony sadzeniaków.
PROPONOWANE STAWKI DOPŁAT zł/t
zboża 250
rośliny strączkowe 300
sadzeniaki 120
Wnioski o dopłaty do materiału siewnego wraz załączonymi fakturami będzie przyjmowała Agencja Rynku Rolnego.