Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dopłaty do materiału siewnego trafiają do rolników

20 sierpnia 2012
Większość rolników w Kujawsko-Pomorskiem, poszkodowanych przez mrozy, otrzymała już dopłaty do materiału siewnego. Przedstawiciele uczestników wiosennych protestów oczekują kolejnej tury rozmów z ministerstwem rolnictwa na temat swoich problemów.
W trakcie realizacji jest jeden z podstawowych, zgłaszanych wiosną rolniczych postulatów - dopłaty do materiału siewnego dla rolników, których uprawy zostały zniszczone przez mrozy. Poszkodowani mogli się ubiegać o rekompensatę w wysokości 100 zł do każdego przesianego hektara zniszczonych upraw.
Wnioski takie złożyło około 27 tys. gospodarzy z regionu kujawsko-pomorskiego. Jak zapewnił dyrektor oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu Andrzej Gross, dokumenty są na bieżąco przekazywane do centrali tej agencji w Warszawie i udało się załatwić około 60-70 proc. tego typu spraw, przede wszystkim w przypadku rolników najbardziej poszkodowanych.
Podczas kolejnego spotkania w ministerstwie rolnictwa, planowanego na październik, przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników chcą m.in. rozmawiać o rządowych planach wprowadzenia podatku dochodowego dla rolników. Sprzeciwiają się jego ustanowieniu jako kolejnego obciążenia, bez zmian w dotychczasowym opodatkowaniu.
Jak podkreślił Paweł Barczak z komitetu, rolnicy zgadzają się na jeden podatek, a nie na kilka. "Albo gruntowy, albo dochodowy, nie ma innej możliwości" - podkreślił Barczak.
Zaniepokojenie wzbudziła także dyrektywa unijna zakładająca zmniejszenie obszaru upraw i przeznaczenie uzyskanych w ten sposób obszarów na tereny zielone. "Jeśli zostanie to wprowadzone w życie, możemy stracić 2,5 mln ton żywności" - ocenił Antoni Kuś z Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Rolników.
Rolnicy w tym roku już dwukrotnie prowadzili w Bydgoszczy protest polegający na blokowaniu ciągnikami centrum miasta, a także okupowali w marcu przez kilka dni salę konferencyjną Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Domagali się głównie działań związanych ze stratami spowodowanymi przez mrozy: ogłoszenia stanu klęski czy odroczenia spłat kredytów w bankach, ale także zrezygnowania z podnoszenia wieku emerytalnego przynajmniej kobiet.
Ze zgłaszanych wówczas żądań, oprócz dopłat do materiału siewnego, spełniono postulaty wstrzymania prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej i włączenia przedstawicieli związków rolniczych do komisji do spraw sprzedaży ziemi należącej do Skarbu Państwa.
Uczestnicy rolniczego protestu z Kujawsko-Pomorskiego zapowiedzieli także w piątek zorganizowanie w tym roku 2 września niezależnych "prawdziwych chłopskich dożynek" wojewódzkich w Bytkowicach koło Koronowa. Oficjalną wojewódzką uroczystość zaplanowano w tym roku w Kruszwicy.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę