Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dopłaty do materiału siewnego

28 maja 2010
Do 25 czerwca Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmować wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Do dziś na Opolszczyźnie zgłosiło się ponad tysiąc rolników. Pracownicy Agencji liczą, że podobnie jak w ubiegłym roku będzie ich ponad 3 tysiące. Rolnicy narzekają na dużą ilość papierkowej pracy, ale w wypełnieniu pomagają pracownicy Agencji.

Pomimo niskiej opłacalności w uprawie zbóż, na Opolszczyźnie nie maleje zainteresowanie kwalifikowanym materiałem siewnym.

Ludwik Broj – Chróścina Opolska – „1/3 materiału siewnego zawsze dokupuję nowego, systematycznie co 3 lata mam nowe nasiona siane w gospodarstwie.”

Andrzej Butra – Dyr. Oddz. ARR w Opolu – „Do Agencji Rynku Rolnego w Opolu złożono już 1842 wnioski o dopłaty do materiału siewnego, decyzji pozytywnych już jest 1080. Oczekujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku wniosków będzie złożonych około 3 tysięcy.”

W opolskim oddziale Agencji Rynku Rolnego rolnicy muszą stracić trochę czasu, ale kolejek nie ma.

Tomasz Juros – rolnik z Ozimka – „Trzeba trochę nowych nasion wprowadzić do gospodarstwa, po za tym są dopłaty do tego. Jest bardzo duzo papierkowej roboty, ale warto.”

Maria Roskosz – wieś Pisarzowice – „Jest sopor papierkowej roboty, owszem, ale są tu panie i nam pomagają, jak się ma jakieś wątpliwości i pytania, to zawsze można się zwrócić o pomoc.”

Dopłaty do materiału siewnego są pomocą finansową typu „de minimis”. Oznacza to, że każdy rolnik bez zgody Komisji Europejskiej może w ciągu trzech lat otrzymać 7 i pół tys. euro.

Andrzej Butra – Dyr. Oddz. ARR w Opolu – „Ceny dopłat do materiału siewnego do jednego hektara, to w przypadku roślin zbożowych 100 złotych, do roślin strączkowych 160 złotych i do ziemniaków 500 złotych do hektara.”

Rolnicy gospodarujący na większych areałach skarżą się jednak, że kwota dla nich jest za mała i całą pomoc wykorzystują przez jeden rok.

Eugeniusz Torczyło – Rożnów – „Jest to dobre to „de minimis” dla mniejszych rolników, ale nie jest dobre dla rolników, dzierżawców, właścicieli gruntów o dużych powierzchniach upraw, bo ta kwota jest za mała.”

Aby uzyskać dopłatę rolnik musi złożyć wniosek z fakturą zakupu materiału w Agencji Rynku Rolnego do 25 czerwca, a nie 15 lipca, jak planowano wcześniej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę