Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobrostan zwierząt w ramach polityki UE

10 lipca 2012
Copa-Cogeca przyjęła z zadowoleniem głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie nowej Strategii UE na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt 2012-2015, szczególnie aspekt skupiający się na zapewnieniu właściwego egzekwowania istniejących przepisów w UE oraz decyzję, że te same wymogi muszą być stosowane do towarów z importu.

- Po przyjęciu sprawozdania Parlamentu autorstwa Marit Paulsen (ALDE, SE) oraz niedawnych wniosków Prezydencji Duńskiej w sprawie dobrostanu zwierząt, Komisja Europejska dysponuje mandatem, by zachęcać do egzekwowania istniejących przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich UE i potraktować tę kwestię priorytetowo. Sprawozdanie skupia się na głównych wyzwaniach związanych z dobrostanem zwierząt w
Europie i w zrozumiały sposób przedstawia podstawowe trudności przed jakimi stają obecnie europejscy rolnicy na rynku krajowym wobec importu spoza UE. Poza tym, popieramy propozycję Komisji odnośnie opracowania uproszczonych ram prawnych UE w zakresie dobrostanu zwierząt, aczkolwiek jedynie jeśli jest ona krokiem w stronę uproszczenia obowiązującego prawa, dającym podmiotom więcej elastyczności i ograniczającym koszty administracyjne – mówi Per Olsen, Przewodniczący grupy roboczej Copa – Cogeca  „Zdrowie i dobrostan zwierząt’’.

Copa-Cogeca również uważa, że brakuje spójności miedzy europejską polityką
w zakresie dobrostanu a innymi obszarami polityki, takimi jak przepisy dot. środowiska.

-  Dlatego chcemy podkreślić wagę opracowania nowej strategii w zakresie dobrostanu zwierząt w szerszych i bardziej spójnych ramach polityki UE, które by również obejmowały politykę środowiskową , zmian klimatu, konkurencji i handlu. Jak również podkreślono w sprawozdaniu Parlamentu, rolnicy muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom, jednym z nich jest dobrostanzwierząt – dodaje Olsen.

Jak podkreśla  Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca  dobrostan zwierząt musi być wspólną odpowiedzialnością wszystkich podmiotów w łańcuchu żywnościowym, od gospodarstwa aż po talerz. Jest to niezbędne, by zapewnić podejście do dobrostanu w większym stopniu oparte na rynku. Rolnicy chcą dostarczać produkty , które spełniają wysokie wymogi dobrostanu, ale dodatkowe koszty z nimi związane muszą być pokrywane przez zysk z rynku.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę