Copa-Cogeca przyjęła z zadowoleniem głosowanie w Parlamencie Europejskim w sprawie nowej Strategii UE na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt 2012-2015, szczególnie aspekt skupiający się na zapewnieniu właściwego egzekwowania istniejących przepisów w UE oraz decyzję, że te same wymogi muszą być stosowane do towarów z importu.
- Po przyjęciu sprawozdania Parlamentu autorstwa Marit Paulsen (ALDE, SE) oraz niedawnych wniosków Prezydencji Duńskiej w sprawie dobrostanu zwierząt, Komisja Europejska dysponuje mandatem, by zachęcać do egzekwowania istniejących przepisów w sprawie dobrostanu zwierząt we wszystkich państwach członkowskich UE i potraktować tę kwestię priorytetowo. Sprawozdanie skupia się na głównych wyzwaniach związanych z dobrostanem zwierząt w
Europie i w zrozumiały sposób przedstawia podstawowe trudności przed jakimi stają obecnie europejscy rolnicy na rynku krajowym wobec importu spoza UE. Poza tym, popieramy propozycję Komisji odnośnie opracowania uproszczonych ram prawnych UE w zakresie dobrostanu zwierząt, aczkolwiek jedynie jeśli jest ona krokiem w stronę uproszczenia obowiązującego prawa, dającym podmiotom więcej elastyczności i ograniczającym koszty administracyjne – mówi Per Olsen, Przewodniczący grupy roboczej Copa – Cogeca „Zdrowie i dobrostan zwierząt’’.
Copa-Cogeca również uważa, że brakuje spójności miedzy europejską polityką
w zakresie dobrostanu a innymi obszarami polityki, takimi jak przepisy dot. środowiska.
- Dlatego chcemy podkreślić wagę opracowania nowej strategii w zakresie dobrostanu zwierząt w szerszych i bardziej spójnych ramach polityki UE, które by również obejmowały politykę środowiskową , zmian klimatu, konkurencji i handlu. Jak również podkreślono w sprawozdaniu Parlamentu, rolnicy muszą stawiać czoła licznym wyzwaniom, jednym z nich jest dobrostanzwierząt – dodaje Olsen.
Jak podkreśla Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca dobrostan zwierząt musi być wspólną odpowiedzialnością wszystkich podmiotów w łańcuchu żywnościowym, od gospodarstwa aż po talerz. Jest to niezbędne, by zapewnić podejście do dobrostanu w większym stopniu oparte na rynku. Rolnicy chcą dostarczać produkty , które spełniają wysokie wymogi dobrostanu, ale dodatkowe koszty z nimi związane muszą być pokrywane przez zysk z rynku.
7467746
1