MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Dobre zbiory zbóż w Europie, a w Ameryce?

26 listopada 2014
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że Mimo rekordowych światowych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie, niektóre ważne regiony jej produkcji notują wyraźne spadki. Tak jest chociażby w przypadku krajów Ameryki Północnej, które konkurują z krajami europejskimi o rynki zbytu w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Według najnowszych szacunków Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) produkcja pszenicy w Stanach i Kanadzie wyniosła w sezonie 2014/15 łącznie 82,6 mln t, czyli aż o 13,0 mln t (13,6 proc.) mniej niż w sezonie ubiegłym. Szacuje się, że zbiory w Kanadzie obniżyły się aż o 10,0 mln t do 27,5 mln t, a zbiory u południowych sąsiadów o 3,0 mln t do 55,1 mln t.

Warto jednak przypomnieć, że kanadyjskie zbiory w ubiegłym roku były wyjątkowo udane. Z kolei w przypadku Stanów Zjednoczonych rok 2014 był już drugim z kolei ze stosunkowo niskimi zbiorami pszenicy. Na skutek powyższych uwarunkowań, Kanada weszła w sezon 2014/15 z bardzo wysokimi zapasami początkowymi wynoszącymi 9,8 mln t, tj. o 4,7 mln t większymi niż rok wcześniej, a Stany z zapasami o 3,5 mln t mniejszymi na poziomie 16,0 mln t.

Łączna podaż pszenicy, rozumiana jako suma zapasów początkowych i produkcji, w dwóch analizowanych krajach w bieżącym sezonie szacowana jest na 108 mln t, co oznacza, że jest blisko o 12 mln t (9,8 proc.) niższa rok wcześniej. Niższa podaż wpłynie w największym stopniu na mniejszy eksport z regionu, gdyż zużycie ma zmniejszyć się jedynie o 1,2 mln t, a zapasy końcowe o 2,4 mln t.

Stany Zjednoczone i Kanada są tradycyjnie jedynymi z największych eksporterów pszenicy na świecie. Pierwszy z tych dwóch krajów przez zdecydowaną większość sezonów w XXI w. dzierżył palmę pierwszeństwa w światowym eksporcie, dopiero w sezonie 2013/14 został dogoniony przez UE. Kanada w zależności od sezonu plasowała się na miejscach od drugiego do czwartego. Łącznie te dwa kraje w poprzednich pięciu sezonach sprzedawały na rynkach międzynarodowych ponad 48 mln t pszenicy. Dla porównania w tym samym czasie Unia Europejska, Rosja, Ukraina i Kazachstan sprzedawały 53 mln t.

Według listopadowych prognoz USDA Stany Zjednoczone w sezonie 2014/15 wyeksportują jedynie 25,2 mln t w porównaniu z 32,0 mln t w poprzednim sezonie i 29,4 mln t przeciętnie w ostatnich pięciu sezonach. W przypadku Kanady, dzięki dużym zapasom początkowym, prognozuje się mniejszy spadek eksportu do 22,0 mln t z 23,2 mln t w sezonie 2013/14 i 19,0 mln t przeciętnie w sezonach 2009/10-2013/14. Jak widać, łączny spadek eksportu wyniesie aż 8,1 mln t (15 proc.). Oznacza to znacznie więcej miejsca na rynku światowym dla eksporterów z innych regionów. Najbardziej oczywistymi beneficjentami tej sytuacji są kraje UE oraz Rosja i Ukraina w przypadku rynków bliskowschodnich i afrykańskich oraz Australia w przypadku rynków azjatyckich. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę, że spadła produkcja pszenicy w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki (nasze rynki zbytu) oraz w Australii, można oczekiwać dużego popytu na pszenicę z Europy.




POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę