Na Podkarpaciu są dobre zbiory miodu ze spadzi. Z pasiek południowo-wschodniej Polski pochodzi ok. 40 proc. miodu spadziowego w Polsce - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.
"Sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że w tym roku zbieramy więcej niż w latach poprzednich miodu spadziowego" - powiedział Bartoń.
Dodał, że dotyczy to przede wszystkim pasiek znajdujących się w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim. "Słabsze zbiory notujemy m.in. na Pogórzu Dynowskim i w okolicach Strzyżowa" - zauważył.
Z podkarpackich pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego rodzaju miodu w Polsce. Jest on dwa-trzy razy droższy od innych miodów. Należy do poszukiwanych produktów eksportowych.
Wytwarzana m.in. przez mszyce spadź, zwana też rosą miodową, w postaci kropel występuje latem na igłach i gałęziach jodły, świerka i modrzewia. Składa się głównie z soków roślinnych. Miody spadziowe mają m.in. walory lecznicze.
Na Podkarpaciu prawie 4 tys. pszczelarzy prowadzi ponad 70 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada sześć rodzin pszczelich; przeciętna krajowa wynosi 3,5 rodziny na kilometr kw.