Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, według danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu br. wartość eksportu przetworów mleczarskich była o ponad 20 proc. wyższa niż przed rokiem, sięgając 118,5 mln euro. Jednocześnie, ze względu na fakt, że kurs EUR/PLN był niższy, niż przed rokiem (4,14 wobec 4,38 w styczniu 2012 r.), wartość przychodów ze sprzedaży zagranicznej wyrażona w polskiej walucie wzrosła o 10 proc. do 428,6 mln zł.
Na tak dobre wyniki wymiany handlowej wpłynęło przede wszystkim ożywienie na rynku serów. W styczniu br. wartość ich eksportu zwiększyła się o ponad 27% do 50,4 mln euro. Tym samym udział serów w całkowitej sprzedaży zagranicznej artykułów mlecznych wzrósł z 40% przed rokiem do 42% w analizowanym okresie. Nie bez znaczenia były tu tendencje cenowe.
Dla przykładu, według danych Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA), na początku br. Cheddar na rynku światowym był przeciętnie o 3% droższy, niż przed rokiem. Z kolei w Unii Europejskiej ceny zbytu sera typu Gouda były średnio o ponad 2% wyższe w relacji rocznej.
W tym roku podstawowym rynkiem zbytu polskich serów staje się Rosja, która w analogicznym okresie ubiegłego roku znajdowała się na piątej pozycji, za Czechami, Niemcami, Włochami i Słowacją. W styczniu br. nasz eksport na ten rynek wzrósł ponad 2-krotnie do 7,0 mln euro. Tym samym udział Rosji w całkowitej wartości sprzedaży zagranicznej serów zwiększył się z 7% do 14%. Niemniej, biorąc pod uwagę wywóz wszystkich artykułów mlecznych, kraje Unii Europejskiej nadal pozostają czołowym partnerem handlowym Polski, z około 75% udziałem w eksporcie.
Stało się tak m.in. za sprawą zmian, jakie zaszły na rynku mleka w proszku. W analizowanym okresie jego eksport wzrósł o prawie 22% w relacji rocznej do 19,4 mln euro. Wprawdzie przyczyniła się do tego Algieria, która zaimportowała z Polski o 85% więcej tego produktu niż przed rokiem, niemniej na pierwszy plan wyszły Niemcy, Bułgaria i - nowy odbiorca - Niderlandy.
Praktycznie jedynymi artykułami (na poziomie czterocyfrowego CN) których wywóz w tym roku był niższy niż rok wcześniej, są przetwory typu: maślanka, jogurty. Według danych MF w styczniu br. wartość ich eksportu spadła o 2% do 10,0 mln euro, przy obniżce wolumenu o ponad 7%.
Oceniamy, że ze względu na przewidywane umocnienie złotego, szczególnie wobec dolara, wyniki eksportowe w kolejnych miesiącach bieżącego roku mogą ulegać pogorszeniu. Niemniej, należy zaznaczyć, że popyt importowy ze strony krajów rozwijających się, nadal będzie wysoki. Także ceny przetworów mleczarskich, szczególnie mleka w proszku i serów, mogą kształtować się ma poziomach wyższych, niż średnia za 2012 rok. To wszystko pozwoli na utrzymanie dodatniej dynamiki w polskim eksporcie.
8856386
1