Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobre wieści z rynku przetworów mleczarskich

3 grudnia 2015
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, według danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu br. wartość eksportu przetworów mleczarskich była o ponad 20 proc. wyższa niż przed rokiem, sięgając 118,5 mln euro. Jednocześnie, ze względu na fakt, że kurs EUR/PLN był niższy, niż przed rokiem (4,14 wobec 4,38 w styczniu 2012 r.), wartość przychodów ze sprzedaży zagranicznej wyrażona w polskiej walucie wzrosła o 10 proc. do 428,6 mln zł.
Na tak dobre wyniki wymiany handlowej wpłynęło przede wszystkim ożywienie na rynku serów. W styczniu br. wartość ich eksportu zwiększyła się o ponad 27% do 50,4 mln euro. Tym samym udział serów w całkowitej sprzedaży zagranicznej artykułów mlecznych wzrósł z 40% przed rokiem do 42% w analizowanym okresie. Nie bez znaczenia były tu tendencje cenowe.
Dla przykładu, według danych Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA), na początku br. Cheddar na rynku światowym był przeciętnie o 3% droższy, niż przed rokiem. Z kolei w Unii Europejskiej ceny zbytu sera typu Gouda były średnio o ponad 2% wyższe w relacji rocznej.
W tym roku podstawowym rynkiem zbytu polskich serów staje się Rosja, która w analogicznym okresie ubiegłego roku znajdowała się na piątej pozycji, za Czechami, Niemcami, Włochami i Słowacją. W styczniu br. nasz eksport na ten rynek wzrósł ponad 2-krotnie do 7,0 mln euro. Tym samym udział Rosji w całkowitej wartości sprzedaży zagranicznej serów zwiększył się z 7% do 14%. Niemniej, biorąc pod uwagę wywóz wszystkich artykułów mlecznych, kraje Unii Europejskiej nadal pozostają czołowym partnerem handlowym Polski, z około 75% udziałem w eksporcie.
Stało się tak m.in. za sprawą zmian, jakie zaszły na rynku mleka w proszku. W analizowanym okresie jego eksport wzrósł o prawie 22% w relacji rocznej do 19,4 mln euro. Wprawdzie przyczyniła się do tego Algieria, która zaimportowała z Polski o 85% więcej tego produktu niż przed rokiem, niemniej na pierwszy plan wyszły Niemcy, Bułgaria i - nowy odbiorca - Niderlandy.
Praktycznie jedynymi artykułami (na poziomie czterocyfrowego CN) których wywóz w tym roku był niższy niż rok wcześniej, są przetwory typu: maślanka, jogurty. Według danych MF w styczniu br. wartość ich eksportu spadła o 2% do 10,0 mln euro, przy obniżce wolumenu o ponad 7%.
Oceniamy, że ze względu na przewidywane umocnienie złotego, szczególnie wobec dolara, wyniki eksportowe w kolejnych miesiącach bieżącego roku mogą ulegać pogorszeniu. Niemniej, należy zaznaczyć, że popyt importowy ze strony krajów rozwijających się, nadal będzie wysoki. Także ceny przetworów mleczarskich, szczególnie mleka w proszku i serów, mogą kształtować się ma poziomach wyższych, niż średnia za 2012 rok. To wszystko pozwoli na utrzymanie dodatniej dynamiki w polskim eksporcie.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę