Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w pierwszej połowie roku dość wyraźnie poprawiła się sytuacja finansowa sektora mleczarskiego w Polsce. Wprawdzie w stosunku do danych z poprzedniego roku zwiększyły się koszty firm z branży, niemniej wzrost przychodów był jeszcze silniejszy.
Według danych Pont-Info, w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem przetworów mleczarskich i zatrudniających co najmniej 10 pracowników, w pierwszej połowie bieżącego roku przeciętna stopa zysku netto wyniosła 2,72 proc. Było to znacznie więcej niż w tym samym okresie przed rokiem (1,61 proc.) i więcej niż w latach 2010-2012. Wyższe wskaźniki branża odnotowała jedynie w 2007 r. (gdy dynamicznie rosły ceny przetworów mleczarskich) i 2009 r. (przy spadku cen skupu mleka). Jest to jednak znacznie niższy odczyt niż w branży spożywczej ogółem, która w pierwszej połowie br. osiągnęła przeciętną stopę zysku netto na poziomie 4,06 proc. wobec 3,66 proc. przed rokiem.
Przychody sektora po dwóch kwartałach br. wyniosły 14,3 mld zł, tj. były o 4,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Był to przede wszystkim efekt wzrostu cen zbytu artykułów mleczarskich (głównie tzw. stałych), ponieważ wolumen przetworzonego mleka był niższy niż rok wcześniej. W tym samym okresie poziom kosztów ogółem wyniósł 13,8 mld zł i w relacji rocznej zwiększył się o 3,4 proc.
Oceniamy, że w II półroczu br. wyniki branży mleczarskiej mogą nieznacznie się pogorszyć. Prawdopodobnie wolumen sprzedaży artykułów mlecznych będzie nieznacznie wyższy od notowanego w I połowie roku, niemniej ceny zbytu przetworów mogą kształtować się na niższych poziomach. Co jednak istotniejsze, od początku br. dynamicznie rosną ceny skupu mleka, a w III kwartale br. dynamika wzrostu jeszcze przyspieszyła. We wrześniu br. sięgnęły one rekordowego poziomu i wiele wskazuje na to, że tendencje wzrostowe utrzymają się do końca 2013 roku. Warto przy tym dodać, że w bieżącym roku w najlepszej sytuacji znajdowały się podmioty, zajmujące się produkcją serów, masła oraz mleka w proszku. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji galanterii mlecznej (jogurty, desery mleczne), która kierowana jest głównie na rynek krajowy, mogły odnotować pogorszenie wskaźników finansowych.