Gmina Gniewino w województwie pomorskim posiada bardzo bogate doświadczenia związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. Na terenie gminy działa największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa. Jej budowę rozpoczęto w 1976 r. a uruchomienie nastąpiło w 1983 r. Górny zbiornik elektrowni o powierzchni 122 ha i pojemności 13 milionów metrów sześciennych wybudowany został w miejscu dawnej wsi Kolkowo. Funkcję dolnego zbiornika pełni Jezioro Żarnowieckie.
Turbiny elektrowni o łącznej mocy 716 MW uruchamiane są zdalnie z Krajowej Dyspozycji Mocy w Warszawie. Na terenie gminy w Lisewie ( 1991 rok) powstała też jedna z pierwszych w naszym kraju ferm wiatrowych. Obecnie znajduje się tam 18 wiatraków o łącznej mocy 10,8 MW.
- Jesteśmy też przyjaźnie nastawieni do korzystania energii słonecznej i biomasy. Ogrzewanie pływalni krytej w Gniewinie zapewnione jest dzięki kolektorom słonecznym na dachu oraz piecom na zrębki, które są pozyskiwane ze znajdujących się na terenie gminy ponad 70 ha plantacji wierzby energetycznej. Nasze działania proekologiczne zostały nie tylko na terenie województwa , ale również kraju o czym świadczą liczne nagrody za inwestycje w ochronę środowiska i gospodarkę odpadami – mówi Zbigniew Walczak , wójt gminy Gniewino.