Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dobre, bo... niemieckie

5 maja 2005

Proszek do prania ma w naszym i niemieckim sklepie taką samą nazwę, ale niekoniecznie ten sam skład. To samo piwo może inaczej smakować, papierosy mieć gorszy aromat. Wyższość zagranicznych produktów nad polskimi głoszą przede wszystkim panie - pisze "Gazeta Lubuska". - Kupuję proszki w Niemczech, bo zdecydowanie lepiej piorą niż nasze - mówi mieszkanka podzielonogórskiej miejscowości. - Nawet jeśli tak samo się nazywają.

W jednym z lubuskich urzędów pracownice zawsze proszą kierowców wyjeżdżających za granicę o kupno proszku do prania, kawy, słodyczy, oliwy, sosów do potraw... Wszystkie te produkty można kupić w Polsce, ale zdaniem konsumentów, tu są gorsze.

Różnice w towarach zaczynają też obserwować inspektorzy handlowi. - Nie zajmujemy się tym, ale mamy sygnały na ten temat - mówi rzecznik Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej Bogdan Pietrzak. Do proszków w Polsce dodaje się mniej substancji polepszających pranie. Nasze papierosy produkowane są z polskiego tytoniu, a piwo z wykorzystaniem polskiej wody.

- Produkty mogą być inne, ale to nie znaczy, że gorsze czy też, że nie spełniają norm - mówi B. Pietrzak.

Szefowa Stowarzyszenia Konsumentów Polskich Grażyna Rokicka mówi, że jeśli firmy stosują podwójne standardy dla Polski i bardziej bogatych sąsiadów, można nazwać to "chamstwem". Ale dowodów na to nie ma. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów dwa lata temu wspólnie ze znaną niemiecką fundacją Warentest porównywali jedynie polskie i niemieckie oleje rzepakowe. Test wypadł na niekorzyść polskich produktów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę