Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Do końca 2022 roku w Polsce powinny powstać dwie elektrownie jądrowe

23 grudnia 2005

Do końca 2022 roku Polska powinna wybudować dwa bloki energetyczne oparte na energii jądrowej o mocy 1500-1600 megawat - uważa prezes Państwowej Agencji Atomistyki Jerzy Niewodniczański.

W najbliższych latach wzrośnie o 60 proc. produkcja energii elektrycznej w stosunku do dzisiejszej produkcji. Żeby podołać takiemu wzrostowi, do 2022 roku konieczne jest wybudowanie dwóch boków energetycznych opartych na energii jądrowej. Czyli 7,5-8 proc. wyprodukowanej energii powinna stanowić energia jądrowa –  powiedział w czwartek Niewodniczański na posiedzeniu połączonych sejmowych komisji gospodarki i ochrony środowiska.

Prezes przypomniał, że poprzedni rząd przyjął 4 stycznia 2005 r. dokument "Polityka energetyczna Polski do 2025 roku", określający cele, zasady i priorytety polityki energetycznej w perspektywie 20 lat.

Dokument, uzupełniony w lipcu tego roku, przewiduje rozważenie budowy elektrowni jądrowych do roku 2021-2022. (...) Od 2006 roku należałoby rozpocząć już akcję edukacyjną i uzyskać opinie społeczeństwa o takim projekcie – dodał.

Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie takich elektrowni; argumentują, że w przeszłości doszło do poważnych katastrof związanych z elektrowniami jądrowymi w dawnym ZSRR (w tym w Czarnobylu - obecnie Ukraina) i w USA, poza tym np. Stany Zjednoczone od lat takich elektrowni nie budują.

Eksperci od energii atomowej twierdzą, że nie można tworzyć psychozy wokół energii jądrowej. Jest to - ich zdaniem - najczystsze dostępne źródło energii i bardzo bezpieczna technologia, a elektrownie jądrowe mają nad cieplnymi przewagę pod względem emisji zanieczyszczeń.

Tradycyjna elektrownia cieplna, w której spala się węgiel, emituje tlenki siarki, azotu i węgla, wszystkie bardzo niebezpieczne dla środowiska. Tymczasem z elektrowni jądrowej do atmosfery dostają się przez komin wentylacyjny jedynie śladowe ilości nieszkodliwego gazu promieniotwórczego, podkreślają eksperci.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę