aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do 2014 r. okres przejściowy na recykling odpadów i opakowań w Polsce

22 lutego 2005

Polska będzie mieć czas do 2014 r. na wprowadzenie surowszych, niż obowiązujące obecnie, zasad odzyskiwania surowców ze zużytych opakowań - wynika z przyjętej w poniedziałek w Brukseli nowej dyrektywy o utylizacji odpadów.

Ministrowie państw UE bez dyskusji przyjęli nową dyrektywę o opakowaniach i odpadach, która nakłada na kraje UE obowiązek odzyskiwania od 2009 roku 55 proc. zużytych opakowań. Obecnie wskaźnik utylizacji wynosi 25 proc.

Dyrektywa łagodniej traktuje jednak nowe kraje członkowskie, a zwłaszcza Polskę oraz Maltę i Cypr.

Polska otrzymała "taryfę ulgową" do końca 2014 roku, Malta do 2015 roku, a Cypr do 2013 roku; reszta nowych krajów członkowskich ma czas do 2012 roku na wprowadzenie nowych, surowszych zasad utylizacji odpadów.

Tym samym, unijni ministrowie zgodzili się z polską argumentacją, że nowe kraje członkowskie nie są w stanie osiągnąć tak wysokiego wskaźnika recyklingu (55 proc. ) w tak krótkim czasie, jak pozostałe kraje UE (do 2009 roku). Szczególnie, że wiązałoby się to z ogromnymi kosztami rozbudowy drogiej infrastruktury gospodarowania odpadami.

"Przyjęcie dyrektywy z okresem przejściowym to sukces Polski" - ocenił w poniedziałek polski dyplomata. Przypomniał, że uzyskanie tak korzystnych zapisów wymagało odpowiednich starań zarówno w Radzie UE, jak i Parlamencie Europejskim, gdyż to obie instytucje współdecydowały o przyjęciu dyrektywy o utylizacji odpadów.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Pelican Casino[1]  - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdz...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę