Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dni Pola BASF po raz 11 w Pągowie na Opolszczyźnie.

22 czerwca 2007
 Już po raz jedenasty BASF zorganizował na swoich poletkach demonstracyjnych w Centrach Kompetencji coroczne Dni Pola.  Były one okazją do zapoznania się z najnowszymi i najwydajniejszymi odmianami zbóż i rzepaku. Można było także sprawdzić jak działają najnowsze preparaty służące do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami.  Pierwszy Portal Rolny, tym razem uczestniczył w tej imprezie w miejscowości Pągów - okolice Namysłowa woj. Opolskie w Gospodarstwie Przedsiębiorstwa PAGRO sp. z o.o.
Tegoroczna impreza w Pągowie była rozłożona w czasie. Trwała przez około 3 tygodnie dla mniejszych producentów rolnych, a na zakończenie zjechali właściciele gospodarstw wielkoobszarowych (powyżej 100 ha). Przez ten okres czasu przewinęło się wielu producentów rolnych, wystawców sprzętu rolniczego, producentów nasion – w sumie poletka BASF odwiedziło ponad 4000 rolników, z Opolszczyzny, województw ościennych ( dolnośląskie, łódzkie, śląskie, małopolskie..). Rozłożenie Imprezy na dłuższy okres czasu, wydaje się być trafionym pomysłem. Poszczególni rolnicy przyjeżdżali w grupach 200-300 osobowych, co pozwoliło im dokładnie przyjrzeć się najnowszym trendom w technologii produkcji roślinnej, dokładnie przeglądnąć uprawy doświadczalne, przy organizowanych posiłkach wymienić poglądy, doświadczenie, a przede wszystkim zadać wiele pytań specjalistom. Firmy przygotowały park maszyn rolniczych, CONCORDIA jako jedyna firma ubezpieczeniowa, przekazywała informacje m.innymi odnośnie ubezpieczeń upraw.
      BASF, oprócz tradycyjnej swojej oferty, przedstawił bardzo ciekawy projekt pt.  Program Perfect Grain  Doskonałe Ziarno. Zapytaliśmy Pana Mikołaja Głowickiego, specjalistę ds. marketingu z BASF, który jest odpowiedzialny na ten program, o szczegóły. A oto, co usłyszeliśmy:
Program Doskonałe Ziarno jest nowym pomysłem, innowacyjnym programem prowadzonym przez firmę BASF w zeszłym roku. W zeszłym roku był to program pilotażowy. Idea programu polega na wsparciu konkurencyjności naszych klientów-rolników poprzez szeroko rozumianą współpracę. Generalnie nazywamy ten program „od ziarenka do bochenka”, taka jest nieoficjalna nazwa tego programu. Polega to na tym, że BASF udziela bardzo dużego wsparcia, kompleksowego doradztwa naszym rolnikom, od momentu wyboru odmiany aż do momentu sprzedaży. Do tego programu zapraszamy również podmioty handlujące bądź też przerabiające zboże, takie jak młyny, tutaj są takie firmy jak na przykład Diamant, które nas wspierają w tym programie. Generalnie chcielibyśmy wykreować markę zboża doskonałej, wysokiej jakości Perfect Grain –stąd ta nazwa ,oczywiście mówiąc tu o systemie ochrony wspartym przede wszystkim na naszych produktach, systemach dokumentacji, które są preferowane w ramach tego programu. Jest to karta pola, czyli elektroniczne oprogramowanie służące do prowadzenia gospodarstwa, w którym rolnik może pisać wszelkie zabiegi czy wszelkie czynności, które są wykonywane w gospodarstwie. Na podstawie tego może w szybki, łatwy sposób generować raporty, takie jak raport dotyczący marży, pokrycia kosztów czy raport służący porównaniu kosztów środków produkcji jakich zużył w swoim gospodarstwie – to są tylko przykłady, tych raportów jest wiele, tak więc to oprogramowanie daje dużo możliwości, na pewno wspomaga codzienną pracę rolnika. Dodatkowym takim wsparciem dla naszych rolników jest elektroniczna platforma handlu. Nazwaliśmy ją „giełda zbożowa BASF” i na tej giełdzie rolnicy sami, bez pośredników (brokerów) mogą wystawiać nie tylko zboże wyprodukowane w technologii Perfect Grain, ale również zboża wyprodukowane poza naszym programem. Aktualnie pracujemy nad rozszerzeniem platformy o zboża paszowe, jak również o kukurydzę i rzepak. Czyli rolnik, który przystąpił do naszego programu korzysta z naszego systemu ewidencji czy prowadzenia gospodarstwa, jakim jest karta pola, może również dodatkowo korzystać z giełdy. To jest giełda internetowa, do tej giełdy zapraszamy naszych partnerów takich jak młyny czy też firmy handlowe, dla których jest to dodatkowe źródło potencjalnych kontrahentów. Oczywiście młyny czy też firmy handlujące mogą wystawiać swoje własne oferty, bo poszukując zboża o jakiś specyficznych parametrach również to jest dodatkowe dla nich medium ponadregionalne, oferujące łatwy i szybki dostęp. Od strony czysto-technicznej tak właśnie funkcjonuje program Perfect Grain.
Mówiąc o samej idei programu, to chcielibyśmy w przyszłości wykreować trend pod tytułem Perfect Grain Doskonałe Ziarno, gdzie każdy, kto się spotka z tą nazwą będzie wiedział, że jest to zboże wyprodukowane w najwyższej technologii, o najwyższych rygorach, w systemie dającym gwarancję doskonałych, stałych parametrów jakościowych.

Wśród odwiedzających spotkaliśmy m.innymi rolników z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Skrzywiskach koło Kluczborka:

Jak oceniacie Panowie tegoroczne Dni Pola?
Poletka i demonstracje są przygotowane świetnie, warunki przyrodnicze są jak na warunki Opolszczyzny idealne i nie widać tutaj braku wody, szczególnie w okresie maja i kwietnia, gdzie u nas przy glebach klasy 4 gdzie mamy dużą zmienność glebową to wygląda inaczej.
W tym roku susza daje się chyba wszystkim we znaki?
W ogóle rok bardzo nietypowy, przymrozki wiosenne i susza. Wiele warunków musi być spełnionych, aby osiągnąć dobry wynik, a w tym roku to jest różnie. Tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony w produkcji roślinnej. BASF jest tutaj idealny, ale każdy musi przeprowadzać właściwe kalkulacje. Na przykład, jeżeli pszenica rokuje 10 ton z hektara to można produkty BASF stosować w ciemno, a jeśli są wątpliwości to wybiera się inne rozwiązania. Wiadomo, że tutaj są wzorcowo prowadzone doświadczenia i prezentacje, które pokazują tylko ,że w naszych warunkach można uzyskiwać doskonałe wyniki.

Jak oceniacie Panowie pomysł ministra rolnictwa o obowiązkowych ubezpieczeniach?
Pomysł jest dobry, jednak należałoby jeszcze dopracować szczegółowe warunki ubezpieczenia. Przykładowo uważam, że udział 10% to jest maksymalny rolnika w stracie, bo na przestrzeni tych 30 lat mojego doświadczenia jeśli były szkody gradowe to w granicach 10-20% i z reguły nigdy większe nie były.

Tak, więc zakończyły się XI dni Pola BASF w Pąkowie. Tegoroczna formuła zdała egzamin. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem rolników. Oprócz pól doświadczalnych BASF, rolnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym trendami w rozwoju produkcji roślinnej, sprzętem rolniczym, możliwościami ubezpieczeń rolniczych, które prezentowało na swoim stoisku Towarzystwo Ubezpieczeniowe Concordia. Wzorowa organizacja oraz gościnność gospodarza imprezy – firmy PAGRO, jest najlepszą rekomendacją do uczestnictwa w Pągowie na Dniach Pola BASF w przyszłym roku.


Zachęcamy Czytelników, do obejrzenia naszej Galerii.

Dni Pola - galeria nr 1
Dni Pola - gareria nr 2

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę