Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dług gruntowy alternatywą dla hipoteki

3 grudnia 2004

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości, pracująca nad projektem nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, wprowadza m.in. pojęcie długu gruntowego. W niektórych krajach ta forma jest z powodzeniem stosowana i stanowi równorzędną alternatywę dla tradycyjnej hipoteki.

Dług gruntowy byłby ustanowiony na rzecz wskazanego podmiotu zwanego uprawnionym na prawie własności nieruchomości lub użytkowaniu wieczystym. Strony mogłyby w dość szeroki sposób regulować umownie zasady oraz tryb skorzystania z tego środka zabezpieczenia w zależności od potrzeb. W bardzo dużym uproszczeniu taką umowę można porównać to deklaracji stosowanej przy wekslu in blanco, gdzie istnieje możliwość szczegółowego określenia terminu i warunków, po spełnieniu których możliwe jest dochodzenie swoich praw z weksla.

Dług gruntowy w odróżnieniu od tradycyjnej hipoteki będzie mniej sformalizowany. Jego ustanowienie będzie również wymagało wpisu do księgi wieczystej, ale w odróżnieniu od hipoteki nie będzie on związany z zabezpieczoną wierzytelnością, ani ze zmianą właściciela czy użytkownika wieczystego. Otwiera to zupełnie nowe możliwości dla podmiotów –  uważa Marek Rechciński, dyrektor Działu Windykacji Coface Intercredit Poland.

Sam wypis z księgi wieczystej będzie stanowił skuteczną podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej. Możliwe będzie dochodzenie swoich praw z nieruchomości bez względu na zmianę właściciela, użytkownika wieczystego i z pierwszeństwem przed jego wierzycielami osobistymi. Możliwa też będzie zamiana długu gruntowego na hipotekę i odwrotnie.

Ponadto w projekcie jest przewidziana możliwość wystawienia listu długu gruntowego. Będzie to stanowiło skuteczną podstawę wszczęcia egzekucji –  twierdzi Marek Rechciński.

Projekt spotkał się na ogół z przychylną opinią. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, iż już niebawem przedsiębiorcy, banki oraz inne zainteresowane podmioty otrzymają nowe narzędzie zabezpieczenia wierzytelności.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę