Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dlaczego lekarze i aptekarze nie chcą nowych recept

21 listopada 2011
Ministerstwo Zdrowia przygotowało nowy wzór recept lekarskich. Dla lekarzy oznacza to obowiązek wpisywania większej liczby danych.
Od stycznia zmieniają się zasady wystawiania i realizacji recept. Ma się na nich pojawić więcej informacji, zdaniem NFZ niezbędnych do kontroli wydatków ponoszonych przez fundusz na leki. Lekarze i aptekarze ostrzegają, że zmiany, które mają doprowadzić do oszczędności, uderzą przede wszystkim w pacjentów.

Ile dopłaci pacjent
Resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Problem w tym, że znacznie zwiększa się liczbę informacji, których na recepcie NFZ domaga się od lekarzy.

– To praktycznie uniemożliwi w czasie przewidzianym dla jednego chorego prawidłowe wystawienie – ostrzega Andrzej Matyja, prezes krakowskiej Rady Lekarskiej.

Według nowych zasad lekarz ma wpisywać na dokumencie nie tylko nazwę leku, ale również informację o odpłatności dla pacjenta (może to być 30, 50 lub 100 proc.). Dla leków wydawanych bezpłatnie będzie wpisywane oznaczenie B, a dla wydawanych z odpłatnością ryczałtową – R.

– Obarcza się nas obowiązkiem śledzenia wszystkich zmian w refundacji leków, a nie jest to wiedza powszechnie dostępna – podkreśla Maciej Jędrzejowski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

 
Koszt refundacji leków
Od nowego roku minister zdrowia będzie wprowadzał nowe leki na listę refundacyjną w drodze obwieszczenia, a nie jak dotychczas rozporządzenia wydawanego co dwa miesiące. Lek refundowany w styczniu, kwartał później może już być np. wydawany dla pacjenta tylko z pełną odpłatnością. Lekarze już teraz zapowiadają, że nie będą w stanie na bieżąco śledzić tych zmian. Pełni obaw są także aptekarze.

– Pięć różnych oznaczeń refundacji to pomysł na udręczenie pacjentów. Lekarze mylą się nawet wtedy, gdy mają do wpisania dwa kody. Będzie dużo więcej błędnych recept – podkreśla Stanisław Piechula, prezes śląskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Na dodatek farmaceuci nie będą mieli prawa do dokonywania poprawek na recepcie w przypadku błędnie wpisanego kodu refundacji. Jedyne co mogą zrobić to odesłać pacjenta do gabinetu lekarskiego z prośbą o korektę lub wydać lek bez zniżki.

Błędy w kodach
Powodów do pomyłek podczas wypisywania recepty może być więcej. Zgodnie bowiem z propozycją ministra zdrowia lekarz będzie musiał zidentyfikować uprawnienia pacjenta do refundacji i wpisać na recepcie odpowiedni kod. Dotychczas takich symboli było pięć (określały np. uprawnienia pacjenta z tytułu bycia inwalidą wojennym czy honorowym dawcą krwi). Od nowego roku ma ich być aż 16. Inny np. dla pacjentki w ciąży, która nie ukończyła 18 lat, oraz pełnoletniej. Jeszcze inny symbol lekarz będzie musiał wpisać pacjentce, która spełnia kryterium dochodowe wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Jeśli pomyli kody, wystawi receptę nieważną. Zgodnie z projektem rozporządzenia na dokumencie specjaliści będą musieli wpisywać kod pocztowy właściwy dla miejsca zamieszkania pacjenta. Jeżeli ten poda błędny, recepta również może być zakwestionowana przez NFZ.

Apel lekarzy
W obawie przed sankcjami za błędy na receptach część lekarzy jest gotowa zrezygnować z prawa do przepisywania pacjentom leków ze zniżką.

W internecie zbierane są podpisy medyków pod apelem o bojkot umów z NFZ, które lekarze będą musieli podpisać, jeśli chcą utrzymać prawo do wystawiania refundowanych recept.

Podpisało się już pod nim 10 tys. lekarzy. Rozwiązanie tego problemu będzie jednym z najpilniejszych problemów, z którym musi zmierzyć się nowy minister zdrowia. Jego poprzedniczka obiecała lekarzom, że wzór umowy zostanie wynegocjowany również przy udziale prezesa NFZ, ale także samorządu lekarskiego.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę