aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dezynfekująca żywica  

8 stycznia 2003

Pewne gatunki mrówek używają żywicy do dezynfekcji swoich mrowisk. Duże mrowisko może zawierać nawet do 20 kilogramów tej substancji – informuje serwis internetowy "Nature".

Europejskie mrówki z gatunku Formica paralugubris zbierają żywicę w celu zdezynfekowania swoich mrowisk. Są pierwszymi owadami, w przypadku których wykazano, że zainteresowane są roślinami z pobudek medycznych – twierdzi Michel Chapuisat z Uniwersytetu w Lozannie.

Zespół Chapuisata zbudował dwa mrowiska, z których jedno zawierało żywicę, drugie zaś nie. Okazało się, że w tym drugim było trzy razy więcej grzybów i sporo chorobotwórczych bakterii.

Żywica zawiera antybiotyki i może chronić drzewa przed infekcjami. Wiadomo było, że żywicę zbierają pszczoły, uważano jednak, że służy im ona wyłącznie do naprawy uli. Być może jednak również jako lek – zastanawiają się badacze.

Teraz naukowcy postarają się zbadać, czy mrówki znoszą żywicę do mrowiska zanim pojawi się jakaś epidemia, czy też po tym fakcie – krótko mówiąc, czy stosują prewencję czy leczenie.


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę