Pewne gatunki mrówek używają żywicy do dezynfekcji swoich mrowisk. Duże mrowisko może zawierać nawet do 20 kilogramów tej substancji – informuje serwis internetowy "Nature".
Europejskie mrówki z gatunku Formica paralugubris zbierają żywicę w celu zdezynfekowania swoich mrowisk. Są pierwszymi owadami, w przypadku których wykazano, że zainteresowane są roślinami z pobudek medycznych – twierdzi Michel Chapuisat z Uniwersytetu w Lozannie.
Zespół Chapuisata zbudował dwa mrowiska, z których jedno zawierało żywicę, drugie zaś nie. Okazało się, że w tym drugim było trzy razy więcej grzybów i sporo chorobotwórczych bakterii.
Żywica zawiera antybiotyki i może chronić drzewa przed infekcjami. Wiadomo było, że żywicę zbierają pszczoły, uważano jednak, że służy im ona wyłącznie do naprawy uli. Być może jednak również jako lek – zastanawiają się badacze.
Teraz naukowcy postarają się zbadać, czy mrówki znoszą żywicę do mrowiska zanim pojawi się jakaś epidemia, czy też po tym fakcie – krótko mówiąc, czy stosują prewencję czy leczenie.