Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dezyderat w sprawie projekty unijnej dyrektywy tytoniowej

27 maja 2011
Sejmowa komisja rolnictwa przyjęła w czwartek dezyderat skierowany do premiera w sprawie projektu zmian unijnej dyrektywy dotyczącej rynku tytoniu. Zdaniem posłów, rozwiązania zaproponowane przez UE doprowadzą do zmniejszenia uprawy tytoniu w Polsce.

Posłowie chcą, by sprawą zajął się rząd i przedstawił swoje stanowisko na forum UE, gdyż "w interesie krajowej branży tytoniowej jest wspieranie takich rozwiązań, które zabezpieczą możliwość opłacalnej uprawy tytoniu w Polsce na równi z plantatorami z innych krajów europejskich".

Prace nad nowymi regulacjami na rynku papierosów w Unii Europejskiej mają zakończyć się do 2012 r.

Chodzi o unijną dyrektywę z 2001 r. dotyczą produkcji, prezentacji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. Komisja Europejska chce zmienić dotychczasowe przepisy tak, by ograniczyć dostęp młodzieży do papierosów, jak również zmniejszyć skalę zachorowań z powodu palenia tytoniu.

Według Sławomira Zawiślaka (PiS), który wystąpił z projektem dezyderatu, najbardziej kontrowersyjne propozycje KE dla polskiej branży tytoniowej to: zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych, ujednolicenie opakowań papierosów oraz zakaz stosowania niektórych substancji w produkcji papierosów.

"Polska nie popiera takiego rozwiązania. Trzeba kontrolować emisję produktów spalania, a nie produkty wejściowe, a tworzenie list substancji zakazanych ułatwia manipulowanie w trakcie produkcji" - mówił podczas obrad komisji wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.

Propozycja KE nie podoba się branży tytoniowej, plantatorom oraz organizacjom pracodawców. Negatywne stanowisko w sprawie zakazu stosowania dodatków do tytoni w procesie produkcji papierosów ma także resort rolnictwa. Według ministerstwa, pozycje KE zagrażają popytowi na krajowy surowiec tytoniowy oraz na gotowe wyroby, a także rozszerzają "szarą strefę" nielegalnej produkcji i sprzedaży papierosów.

Dodatki stosowane są głównie do tytoniu odmiany Burley oraz do innych tytoni ciemnych, które stanowią w Polsce 40 proc. upraw. Są one niezbędne do wytwarzania najpopularniejszych u nas papierosów typu american blend. Liście odmian tytoni ciemnych w trakcie suszenia stają się kruche, mało elastyczne, a stosowanie dodatków jest konieczne do poprawy ich jakości.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan, wprowadzenie proponowanych rozwiązań może mieć daleko idące skutki. Jednolite paczki i brak znaków towarowych na produktach, ułatwią ich podrabianie. Zakaz ekspozycji w sklepach ułatwi wprowadzanie do obrotu nielegalnych produktów, zachęci palaczy do poszukiwania papierosów z nielegalnych źródeł.

Według Adama Ambrozika z Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, propozycje KE zwiększą przemyt i zmniejszą wpływy do budżetu o 20 mld zł a 12-15 proc. rynku tytoniowego to szara strefa. Ambrozik dodał, że negatywnie w tej sprawie wypowiedziały się wszystkie organizacje biorące udział w pracach Komisji Trójstronnej.

W opinii dyrektora biura Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu Przemysława Noworyty, unijne dyrektywa "to gwóźdź do trumny" dla polskich plantatorów tytoniu. Jak mówił, produkcja tego surowca i tak spada z powodu małej opłacalności. Dyrektywa tytoniowa - to utrata miejsc pracy. Z branżą tytoniowa związanych jest ok. 60 tys. osób.

Polska jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE. Uprawą zajmuje się ok. 14,3 tys. gospodarstw. Są to na ogół małe gospodarstwa (średnie powierzchnia - to 1,17 ha), w których tą pracochłonną uprawą zajmują się całe rodziny. Blisko połowa krajowej produkcji koncentruje się w woj. lubelskim.

W 2010 r. zbiory tytoniu szacowane są na 30-34 tys. ton, co oznacza, że w porównaniu do 2009 r. spadły one o 10-14 tys. ton. Powodem były niekorzystne warunki pogodowe, zalania i podtopienia.

Tytoń w naszym kraju przetwarza 6 zakładów. Jesteśmy pierwszym producentem papierosów w UE, a także dużym eksporterem tych wyrobów. W 2010 r. wartość eksportu papierosów wyniosła ponad 1 mld euro.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę