150 firm na 45 hektarach prezentowało swoja ofertę podczas tegorocznej edycji wystawy Zielone Agro Show – Polskie Zboża, która miała miejsce 25 – 26 maja w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego. Oprócz standardowych stoisk wystawców, które zajmowały 15 tysięcy m2, zwiedzający mieli możliwość obejrzenia pokazu maszyn podczas zbioru traw na zakiszanie oraz demonstrację opryskiwaczy polowych na specjalnie przygotowanej do tego celu arenie.
Organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych wystawa Zielone Agro Show – Polskie Zboża jest jedyną tak kompleksową imprezą kierowaną do rolników uprawiających rośliny zielonkowe i hodowców bydła.
|
|
Podczas tegorocznej wystawy Zielone Agro Show - Polskie Zboża deszczowa pogoda zakłóciła zaplanowane pokazy maszyn. Ciągły opad pierwszego dnia wystawy uniemożliwił ich pokaz. W drugim dniu, pomimo deszczu w godzinach porannych, pokaz się odbył. Duża wilgotność trawy nie przeszkodziła w pracy kosiarek i maszyn zbierających. W pokazie uczestniczyło 50 maszyn, w tym 9 zestawów koszących o szerokości roboczej od 5,8 do 8,75 m, 17 pras, 6 praso-owijarek, 4 owijarki, 3 sieczkarnie samojezdne, 4 przyczepy zbierające, 1 ładowacz czołowy z chwytakiem do bel, 2 siewniki do podsiewu traw oraz 4 opryskiwacze. W pokazie prezentowano maszyny uznanych krajowych i zagranicznych producentów. Odbyły się także premierowe pokazy maszyn. Pomimo trudnych warunków pogodowych, tegoroczny pokaz był jednym z najbardziej udanych w historii Wystawy. Wzbudził ogromne zainteresowanie i obserwowany był przez całe rzesze rolników.
Rolnicy mieli okazję również zapoznać się z odmianami roślin ozimych i jarych oraz nowościami w dziedzinie stosowania nawozów oraz środków ochronnych roślin, które prezentowane były na specjalnie do tego celu przygotowanych poletkach pokazowych.
Nie zabrakło cieszących się dużą popularnością pokazów poskramiania i wypasu bydła. Podczas pokazu prezentowane było bydło rasy Limousine. Zainteresowani hodowcy mogli zobaczyć sprzęt, który jest pomocny w hodowli i poskramianiu zwierząt. Całość była na żywo komentowana przez specjalistę z tej dziedziny.
W trakcie Wystawy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła seminarium pt. „Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 jako źródło wsparcia finansowego ze środków UE”. Przedstawiciele agencji zaprezentowali założenia programu i odpowiadali na pytania zainteresowanych rolników oraz uczniów szkół rolniczych. W szczególności omawiane były:
1.Działanie 121 „Modernizacja gospodarstw rolnych” – dla osób prowadzących działalność rolniczą,
2.Działanie 311 „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”- dla osób prowadzących działalność rolniczą, którzy zamierzają uruchomić lub prowadzą działalność gospodarczą polegającą m in. na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych i leśnictwa, 3.Działanie 312 „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” dla osób zamieszkujących obszary wiejskie, którzy zamierzają uruchomić lub prowadzą działalność gospodarczą polegającą m in. na świadczeniu usług dla gospodarstw rolnych i leśnictwa,
4.Działanie 112 „Ułatwianie startu młodym rolnikom”,
5.Działanie 126 „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”.
Główny Inspektorat Pracy podczas tegorocznej Wystawy zainaugurował kampanię: „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym.” To szeroka akcja społeczna, która trwać będzie przez najbliższe trzy lata.. Jej celem jest stałe inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć mających na celu zwiększenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno rolników, jak i członków ich rodzin.
Mimo zimna i deszczu, wystawę w ciągu dwóch dni odwiedziło ponad 16 tysięcy osób.
9410659
1