Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Deputowani przeciwni nadmiernym oszczędnościom budżetowym

21 października 2011
Unijna strategia wzrostu gospodarczego nie może paść ofiarą kryzysu finansowego - podkreśla Francesca Balzani, włoska deputowana odpowiedzialna za projekt budżetu na 2012 r. (Sojusz Socjalistów i Demokratów). Komisja Budżetowa PE dodała 30 mln euro na działania związane ze wzrostem i proponuje oszczędności w wydatkach na administrację i politykę zagraniczną.

Eurodeputowani są też przeciwko oszczędnościom zaproponowanym przez Radę w polityce spójności. PE proponuje również dodatkowe 250 mln euro dla producentów owoców i warzyw. To pozwoli uniknąć kryzysów podobnych do tego wywołanego w ubiegłym roku przez bakterię E.coli. Posłowie dodali też 100 mln euro więcej na pomoc dla Autonomii Palestyńskiej i 25 mln na Frontex, unijną agencje ochrony granic zewnętrznych.

Procedura przyjęcia unijnego budżetu jest dość długa i żmudna. Najpierw Komisja Europejska proponuje swój projekt. W tym roku KE przedstawiła go w kwietniu i zaproponowała by zobowiązania budżetu wyniosły 147,4 mld euro (132,7 mld euro w płatnościach). To stanowi 1,12 proc. unijnego PKB.

Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski opisał projekt jako próbę równowagi pomiędzy koniecznością oszczędzania, a potrzebą pobudzania gospodarki.

W czerwcu posłowie przyjęli stanowisko PE, które służy jako mandat do negocjacji z Radą. Bronią wzrostu wydatków budżetowych o 4,9 proc. w stosunku do 2011 r. Według nich jest on niezbędny do zwiększenia wzrostu gospodarczego.

25 lipca swoje stanowisko przyjęła Rada, której pracom w tym półroczu przewodniczy Polska. Państwa nie chcą większej niż 2,02 proc. podwyżki wydatków.  Tłumacza to potrzebą oszczędności.

Negocjacje PE z Rada rozpoczęły się 11 lipca. Po tym jak Komisja Budżetowa PE przyjęła stanowisko, będzie ono głosowane na sesji plenarnej 26 października. Potem w listopadzie Rada i Parlament będą miały 21 dni na znalezienie porozumienia. Jeśli to się uda, to budżet będzie mógł być przyjęty już w końcu listopada.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę