Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Demograficzne tsunami?

5 stycznia 2016
O ponad 4 miliony zmniejszyła się w Polsce od 1989 r. liczba dzieci w wieku do 17 lat - podaje portal pch24.pl. W opinii ekspertów z Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski sytuacja taka nie tylko zagraża rozwojowi gospodarczemu ale w ogóle przetrwaniu Polski.
 
Według danych opublikowanych przez Human Life International – Polska, w 1989 r. w Polsce mieszkało 11 mln 208 tys. dzieci w wieku do 17 roku życia, podczas gdy 21 lat później liczba ta spadła do 7 mln 188 tys. Oznacza to, że liczba mieszkańców polski w przedziale wiekowym 0 do 17 roku życia w latach 1989-2010 zmniejszyła się aż o 36 proc.

Antoni Szymański i Paweł Wosicki z Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski nie mają wątpliwości, że sytuacja ta uderzy w rozwój gospodarczy Polski i doprowadzi do spadku znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Ponadto tak gwałtowny spadek liczby dzieci w szczególny sposób zagraża systemowi bezpieczeństwa socjalnego i ubezpieczeń emerytalnych. Znając niechęć rządzących dotychczas w Polsce ugrupowań do zasadniczej przebudowy systemu ubezpieczeń emerytalnych, można się spodziewać, że prędzej niż później o kolejnych kilka lat zostanie podniesiony wiek uprawniający do przejścia na emeryturę.

Eksperci zespołu rządowo-kościelnego postulują, że w tej sytuacji „niezbędne jest prowadzenie aktywnej polityki demograficznej, ukierunkowanej na zwiększenie dzietności, tak aby rodziny, które chcą mieć więcej dzieci, miały podstawy samodzielnego utrzymania rodziny”. Ponadto – jak czytamy na stronie internetowej HLI-Polska - konieczne jest uchwalenie Narodowego Programu Polityki Rodzinnej, jako „ponadpartyjnego, wieloletniego programu tworzenia dobrych warunków dla rodzin, skonsultowanego z rodzinami i organizacjami prorodzinnymi”.

Należy też mieć świadomość, że na tę niekorzystną sytuację demograficzną nakładają się także negatywne zmiany obyczajowości, owocujące zastraszającym spadkiem dzietności wśród polskich kobiet. W ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł zaledwie 1,3 dziecka na jedną kobietę. Aby zachować stabilność gospodarczą co roku w Polsce powinno rodzić się 600-650 tys. dzieci, tymczasem w ubiegłym roku urodziło się ich około 380 tys. W latach 1982-1984 rodziło się rocznie w Polsce 700 tys. dzieci czyli prawie dwa razy więcej niż obecnie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę