Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Decyzja Rosji wpłynie na wahania cen ziarna

5 stycznia 2016

W przyszłym sezonie 2011/2012, podobnie jak bieżącym, na kształtowanie się cen zbóż w na świecie, w tym także na rynku wspólnotowym, duży wpływ będą mieć czynniki poza uwarunkowaniami popytowo - podażowymi. Spodziewamy się, iż w okresie czerwiec-wrzesień 2011 r. duży wpływ na wahania cen będzie mieć między innymi decyzja Rosji o zmianie zakresu, kontynuowaniu lub całkowitym zniesieniu zakazu eksportu zbóż z tego kraju - podaje BGŻ.

Rosja, która w ostatnich latach stała się jednym z największych eksporterów zbóż na świecie, w wyniku gwałtownego spadku produkcji w 2010 r. na skutek pożarów i suszy zdecydowała się na wprowadzenie embarga na eksport tego surowca do 1 lipca 2011 roku. Jednakże, już od dawana pojawiają się głosy, iż jakiekolwiek zmiany w polityce handlowej będą dokonane dopiero wówczas, gdy rząd rosyjski będzie posiadał chociażby wstępne informacje o nowych zbiorach.
Obecnie pojawiają się pierwsze szacunki tegorocznej produkcji zbóż w Rosji. Wicepremier Rosji V. Zubkov w ostatnim tygodniu poinformował, iż rząd szacuje, że zbiory w kraju wzrosną z niespełna 61 mln t w 2010 r. do 84-85 mln t w roku bieżącym. Według agencji analitycznej SovEcon produkcja będzie oscylować w granicach 80 mln t - agencja podaje przedział 75-85 mln ton. Natomiast Rosyjskie Zrzeszenie Producentów Zbóż prognozuje, iż w 2011 r. zebranych zostanie 85 mln ton ziarna. Niezależnie od źródła spodziewane jest znaczące zwiększenie podaży zboża w Rosji.

Jednakże, mając na uwadze, iż popyt wewnętrzny w tym kraju waha się w zależności od roku w granicach 72-74 mln ton, odbudowanie zapasów i osiągnięcie potencjału eksportowego na poziomie z sezonów 2008/2009-2009/2010 będzie niemożliwe (zapasy 16-17 mln t, eksport 22-23 mln t). Z analizy bilansu popytu i podaży zbóż w tym kraju wynika, iż chociażby częściowy powrót Rosji na rynek światowy w roli eksportera będzie możliwy przy osiągnięciu zbiorów co najmniej na poziomie 84-85 mln ton. Niemniej jednak, nawet przy tej wielkości produkcji, rząd może podjąć decyzję o utrzymani zakazu lub o wprowadzeniu ograniczeń w eksporcie w celu odbudowy zapasów wewnętrznych.
Przewidujemy, iż każda decyzja, która zapadnie w tej sprawie silnie wpłynie na nastroje na rynku. W zależności od tego, czy będzie wcześniej zapowiadana, czy tez zapadnie nagle z różną siłą może odbić się na cenach na początku kolejnego sezonu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę