Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dane o konsumpcji w Polsce najsłabsze od połowy lat 90.

5 stycznia 2016
Efekt zielonej wyspy przestał działać, Polacy uwierzyli, że jest źle a popyt zaczął słabnąć - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Tak słabych danych o konsumpcji nie mieliśmy od połowy lat 90.
Spożycie indywidualne w ostatnich miesiącach 2012 r. spadło o około 1 proc. Odkąd GUS liczy dane według obowiązującej metodologii – czyli od I kw. 1996 r. – ze spadkiem konsumpcji nie mieliśmy do czynienia. Na razie nie są to dane oficjalne, tylko szacunki ekonomistów po opublikowanym wczoraj raporcie GUS o wzroście gospodarczym w całym 2012.

Informacje z pozoru nie są złe: dynamika wzrostu PKB wyniosła 2 proc., czyli mniej więcej tyle, ile spodziewał się rynek. To pozwala szacować, że w IV kw. gospodarka rozwijała się w tempie 0,8–1 proc.

Problem w tym, jakie będą kwartalne wyniki składowych PKB.

– Spadek konsumpcji w takiej skali to bardzo negatywne zaskoczenie – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Według niego przyczyn trzeba szukać na rynku pracy. Wzrost dochodów gospodarstw domowych nie nadążał za inflacją. Dopiero w grudniu spowolniła ona na tyle, by realna średnia płaca przestała maleć. Ale ponieważ zatrudnienie maleje, to łączna siła nabywcza osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw w ujęciu realnym nadal jest mniejsza niż rok wcześniej.

Konsumentom nie pomagała też polityka banków, które zakręciły kredytowy kurek. Wartość portfela kredytów konsumpcyjnych w listopadzie 2012 r. wynosiła 111,7 mld zł – to o 6 mld zł mniej niż rok wcześniej.

więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę