Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dalszy wzrost cen zbóż

28 sierpnia 2007
Końcówka żniw w kraju przynosi dalsze wzrosty cen zbóż, związane ze słabymi zbiorami w Europie oraz niskim stanem zboża w magazynach - wynika z danych ministerstwa rolnictwa. "W większości województw żniwa dobiegają końca. Przelotne opady deszczu opóźniają jednak ich zakończenie. Podaż ziarna do skupu nadal jest ograniczona, co powoduje stopniowy wzrost cen" - podał resort.

"Na trend wzrostowy wpływają również niższe niż przewidywano zbiory zbóż w zachodniej i południowej części Europy, a także znacząco niższe zapasy magazynowe ziarna. Dlatego firmy zagraniczne zainteresowane są zakupem polskiego ziarna, które nadal jest tańsze niż w większości krajów UE" - napisali analitycy resortu w cotygodniowej analizie.

Według danych ministerstwa, w ciągu tygodnia pszenica zdrożała o 7,1 proc. i w dniach 13-19.08.2007 płacono za nią średnio w kraju 689 zł/t. Ziarno to było droższe o 26 proc. w odniesieniu do notowań sprzed miesiąca oraz o 56 proc. droższe niż przed rokiem.

W porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosła również cena żyta konsumpcyjnego (o 7,2 proc.); średnio w kraju kształtowała się na poziomie 598 zł/t. Była wyższa o 30,6 proc. niż przed miesiącem oraz o 68,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

W tym okresie o 12,2 proc. podrożał jęczmień paszowy. Za 1 tonę tego ziarna dostawcy otrzymywali średnio w kraju 621ázł, tj. o 16 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad 75 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Droższa była również kukurydza, za którą w skupie można było uzyskać przeciętnie 692 zł/t, wobec 661 zł/t tydzień wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena kukurydzy była wyższa odpowiednio o ok. 17 proc. oraz o 46 proc.

Według danych ministerstwa rolnictwa, utrzymuje się wzrostowa tendencja cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 13-19.08.2007 za trzodę chlewną płacono średnio 4,26 zł/kg i był to poziom cen o blisko 2 proc. wyższy niż w poprzednim tygodniu. Wáodniesieniu do notowań sprzed miesiąca wieprzowina w skupie zdrożała o 9 proc., ale nadal była o 3,4 proc. tańsza niż przed rokiem.

W analizowanym okresie wzrosła również średnia cena skupu bydła. Według resortu, ukształtowała się ona na poziomie 4,18ázł/kg i była wyższa niż przed tygodniem i miesiącem odpowiednio o 2,5 proc. i ok. 4 proc., ale o 1 proc. niższa niż rok wcześniej.

Ceny kurcząt typu brojler w ciągu tygodnia praktycznie nie uległy zmianie. Przeciętna cena skupu była o 1 gr/kg wyższa niż w poprzednim tygodniu i wynosiła 3,32 zł/kg. Natomiast cena skupu indyków w tym czasie obniżyła się o 1,2 proc. i średnio w kraju wyniosła 4,49 zł/kg. W porównaniu do analogicznego tygodnia lipca ceny kurcząt i indyków były wyższe odpowiednio o 1 proc. i 0,4 proc. W ciągu roku kurczęta podrożały o 22 proc., a indyki o 27 proc.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę