Oceny dotyczące sytuacji w Polsce, wymiaru politycznego i gospodarczego należą obecnie do najbardziej krytycznych w ostatnich latach - wynika z sondażu CBOS.
Jak informuje CBOS, przewidywania na najbliższy rok - zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej - są w miarę stabilne, jednak trudno je określić jako optymistyczne. W większości analizowanych kwestii dominuje przekonanie o utrzymaniu status quo, a w przypadku ogólnej sytuacji w kraju drugi miesiąc z rzędu najczęściej prognozowane jest pogorszenie.
W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się oceny kierunku rozwoju sytuacji w kraju, tym samym opinie negatywne (68 proc., wzrost o 4 punkty) już prawie czterokrotnie przeważają nad pozytywnymi (18 proc.).
Po czerwcowym wzroście z miesiąca na miesiąc maleje liczba osób dobrze oceniających sytuację polityczną w Polsce. Obecnie stanowią one zaledwie 7 proc. ogółu badanych (spadek o 2 punkty) i jest to najniższy odsetek od września 2007 r., a więc od schyłku rządów PiS. Jednocześnie jedna trzecia respondentów (34 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja na polskiej scenie politycznej jest przeciętna - ani dobra, ani zła, a ponad połowa (53 proc.) ocenia ją negatywnie.
Od czerwca systematycznie rośnie też liczba osób niezadowolonych z sytuacji gospodarczej w kraju. Obecnie należy do nich niemal połowa ogółu badanych (45 proc.), podczas gdy usatysfakcjonowany w tym względzie jest zaledwie co ósmy (13 proc., od września spadek o 4 punkty). Ponad jedna trzecia ankietowanych (37 proc., wzrost o 2 punkty) uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest przeciętna.
Porównywalne z ubiegłomiesięcznymi są oceny warunków materialnych gospodarstw domowych respondentów. Nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) określa je jako dobre, blisko połowa (47 proc., wzrost o 3 punkty) - jako ani dobre, ani złe, a jedynie co szósty (16 proc., spadek o 2 punkty) jest z nich niezadowolony.
Od września nie zmieniły się oceny poziomu życia badanych i ich rodzin. Największa grupa respondentów (45 proc.) uważa, że im i ich rodzinom żyje się przeciętnie, nieco mniejsza (41 proc.) wyraża zadowolenie z jakości życia, a co siódmy (14 proc.) jest nią nieusatysfakcjonowany.
W ciągu ostatniego miesiąca pogorszyły się opinie pracujących o sytuacji w ich zakładach pracy. Zmniejszyła się liczba osób wyrażających zadowolenie w tym względzie (o 5 punktów, do 44 proc.), wzrosły natomiast odsetki tych, które kondycję swojego zakładu pracy określają jako przeciętną (o 2 punkty, do 33 proc.) lub uważają, że jest ona zła (o 3 punkty, do 20 proc.).
Pogorszenia sytuacji w kraju w najbliższym roku spodziewa się, tak jak przed miesiącem, niemal połowa Polaków (46 proc.). Dwie piąte (40 proc.) uważa, że się ona nie zmieni, a tylko mniej więcej co dwunasty (8 proc.) przewiduje poprawę.
CBOS przeprowadził badanie w dniach 4 - 10 października 2012 roku (a więc jeszcze przed tzw. drugim expose szefa rządu) na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
5621025
1