Partnerstwo ,,Dajmy sobie pracę, Ekoszansa” to pomysł na to, jak zwalczać bezrobocie przy użyciu ekologii. Realizowany bowiem przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju projekt „Dajmy sobie pracę Ekoszansa” stwarza osobom najbardziej dyskryminowanym na rynku pracy – wychodzącym z uzależnień od środków psychoaktywnych oraz żyjącym z HIV/AIDS, możliwość wejścia lub powrotu na rynek pracy w sferze ekologii.
- Jesteśmy projektem o charakterze partnerskim , na który składa się 12 podprojektów realizowanych na terenach wiejskich oraz 3 w miastach. W ramach projektu, podejmowanych jest szereg działań mających na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat ekologii, rolnictwa ekologicznego oraz skutecznych sposobów przeciwdziałania bezrobociu i dyskryminacji. Uczestnicy projektu ,,Ekoszansa’’ są szkoleni w zakresie ochrony różnorodności biologicznej, rozumianej jako ochrona zagrożonych wyginięciem rodzimych gatunków polskich zwierząt hodowlanych i roślin. - Prowadzimy kursy hodowli zagrożonych wyginięciem ras, takich jak kurka zielononóżka kuropatwianaczy królik biały popielański oraz uprawy warzyw i starych , wysokopiennych , mrozoodpornych odmian drzew owocowych. Dzięki temu umożliwiamy tworzenie nowych ,,zielonych ‘’ ( związanych z ekologią ) miejsc pracy. Prowadzimy też szkolenia z dziedziny energii odnawialnej, produkcji i ogrzewania biomasą . Ich uczestnicy zdobywają kwalifikacje zakresu obsługi urządzeń do pozyskiwania i przetwarzania biomasy, obsługi pieców na biomasę , upraw roślin energetycznych oraz gospodarki energetycznej budynków. Ponadto prowadzimy również szkolenia z jazdy konnej oraz hipoterapii, umożliwiające zdobycie certyfikatu uprawniającego do pracy jako instruktor jazdy konnej lub hipnoterapeuta - mówi Aleksandra Duda, koordynatorka projektu ,,Dajmy sobie pracę , Ekosznasa’’ .
Inne realizowane w ramach projektu działania to pielęgnacja zabytkowego drzewostanu i kształtowanie terenów zielonych, na których powstają ścieżki edukacyjne dla uczniów i turystów, pszczelarstwo, zielarstwo, grzyboznawstwo i szkutnictwo. Dodatkowo w ramach projektu prowadzone są też warsztaty sztuki ludowej.