Realizowany przez Program Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Projekt„Dajmy sobie pracę, Ekoszansa”,( który jest odpowiedzią na problem społecznego dostosowania i zwiększania potencjału osób dyskryminowanych lub wykluczonych z rynku pracy) administrowany przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Warszawie dobiega już końca i w pełni widzimy rezultaty jakie osiągneliśmy w odniesieniu do naszych bezpośrednich odbiorców, jak i społeczności lokalnych, tam gdzie odbywa się realizacja projektu.
Dla przypomnienia: projekt realizowany jest głównie na terenach wiejskich (czesto biednych), a podstawą jego działania jest rozwój projektów ekologicznych, za pomocą których osoby dyskryminowane i wykluczone z rynku pracy zdobywają kwalifikacje i praktykę zawodową.
W testowanie modelu terapia-praca zaangażowało się piętnaście ośrodków partnerskich projektu, z których każdy realizował specyficzny podprojekt wykorzystujący potencjał własny oraz potencjał lokalnego rynku pracy. Klamrą spinającą wszystkie projekty partnerów jest ekologia oraz tworzenie związanego z nią rynku pracy.
Z satysfakcją stwierdzam, że realizacja projektu „Dajmy sobie pracę -Ekoszansa” przyniosła bardzo dobre rezultaty.
W odniesieniu do społeczności lokalnej, głównym rezultatem projektu jest włączenie członków społeczności lokalnych do programu szkoleń oraz podejmowanych przedsięwzięć. Włączenie ich do realizacji projektu stworzyło pomost niwelujący podziały społeczne pomiędzy osobami żyjącymi „w” i „poza” ośrodkami.
Beneficjenci oraz ośrodki partnerskie w pełni wykorzystali szanse jakie stworzyła realizacja projektu. Uczestnicy projektu zdobyli kompetencje z zakresu hodowli tradycyjnych ras zwierząt, zakładania i prowadzenia sadów starych odmian drzew owocowych oraz przetwarzania biomasy. Zdobyli uprawnienia instruktorskie w jeździectwie i hipoterapii. Podprojekty lokalne przyczyniły się do rewaloryzacji i pielęgnacji starych parków, tworzenia ścieżek edukacyjnych, popularyzacji pszczelarstwa, szkutnictwa, zielarstwa i grzyboznawstwa. Wykorzystując możliwości lokalnego rynku pracy, sfinansowane zostały również specjalistyczne kursy zawodowe, takie jak kurs spawacza, pilarza, obsługi wózków widłowych. Uczestnicy projektu zdobyli szereg nowych kwalifikacji zawodowych i kompetencji społecznych, które z pewnością pozwolą im się odnaleźć na rynku pracy. W chwili obecnej odnotowujemy już około 100 osób, które znalazły pracę dzięki uczestnictwu w projekcie.
Wiedza na powyższse tematy, łącznie z informacją w jaki sposób rozpoczynać działalnosć ekologiczną znajduje się w ośrodkach partnerskich projektu, które w trakcie reazlizacji zdobyły kompetencje doradcze i rozwinęły własną działalność typu ekologicznego, do odnalezienia na stronie: www.ekoszansa.org
Jestem przekonana, że ekspertyza ekologiczna którą zdobyły ośrodki trwale wzmocniła ich pozycję i pozostanie cenną wartością społeczności lokalnej. Zaangażowanie w projekt mieszkańców pozwoliło z kolei na długotrwałą aktywizację zawodową osób żyjących na ubogich terenach wiejskich, dotkniętych strukturalnym bezrobociem. Analizując efekty naszej, ponad dwuletniej, pracy stwierdzam z satysfakcją, że wszystkie założenia projektu „Dajmy sobie pracę, Ekoszansa” zostały zrealizowane.
6857277
1