Jak podaje portal TVP.info , mazurek orzechowy został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych. To kolejny dowód na to, że przysmaki z Kujaw i Pomorza, choć kaloryczne, są warte grzechu. Najlepsze zostały nagrodzone podczas konkursu kulinarnego „Czym Kujawska Chata Bogata”.
Pierogi z serem i skwarkami czy duszona szynka wiejska - stoły w Bądkowie (powiat aleksandrowski) wprost uginały się od potraw, przetworów i wypieków. Wszystko nawiązujące do dawnej, tradycyjnej kujawskiej kuchni. Dania prezentowały się znakomicie i jeszcze lepiej smakowały. Ale konkursowe jury najbardziej doceniło - w kategorii potrawy i przetwory - tłuczoną marchew Elżbiety Skowrońskiej z Toporzyszczewa. Urodzajna i żyzna ziemia pozwalała bowiem kujawskim gospodyniom w większym zakresie niż w innych regionach kraju, wykorzystywać produkty z własnego gospodarstwa w kuchni - owoce i warzywa, w szczególności jabłka, fasolę i marchew.
- Przepis na ten pomarańczowy rarytas przekazała mi moja babcia, dla niej to smak dzieciństwa. Podstawą jest marchew, do tego zasmażany boczek i mąka! Smaczne, że palce lizać! Teraz to rarytas, a dawniej przygotowywano tłuczoną marchew w czasach, gdy za bardzo nie było czego włożyć do garnków – wyjaśnia zwyciężczyni.
Składnikiem wielu tradycyjnych kujawskich potraw jest kapusta świeża lub kiszona, z której gotuje się zupy i potrawy gęste, na przykład z dodatkiem grochu. Podstawą wielu potraw regionalnych z Kujaw była i jest mąka oraz kasza, najczęściej jęczmienna i jaglana. Z pszennej mąki przygotowywano chleb na święta, uroczystości rodzinne oraz świąteczne pieczywo (m.in. ciasto drożdżowe). Z kolei napojem przygotowywanym dawniej niemal codziennie w tym regionie była kawa zbożowa z prażonego jęczmienia i cykorii.
-Od kujawskiej kuchni brzuchy może nieco rosną, ale radość w sercu także! Kujawiaki lubią dobrze zjeść, dość tłusto, ale mimo tego zdrowo! Dlatego polecam naszą kuchnię! My, kujawskie gospodynie, najlepiej wiemy, jak trafić przez żołądek do serca! Dogodzimy nawet temu z najbardziej delikatnym podniebieniem! – przyznaje Jadwiga Jaskólska z Koła Gospodyń z Kaniewa. Jury konkursu oceniało produkty biorąc pod uwagę walory smakowe, estetyczne oraz zgodność receptury produktu z tradycyjnym przepisem.