Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy znów będziemy pić więcej mleka?

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej ocenia, że trudna sytuacja gospodarcza w latach 2012-2013, oraz wysokie ceny detaliczne przetworów mleczarskich, przyczyniły się do obniżenia konsumpcji większości artykułów mlecznych w Polsce. Z badań budżetów gospodarstw domowych GUS wynika, że w ubiegłym roku przeciętne miesięczne spożycie mleka i jego przetworów w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwach domowych było o około 1 proc. mniejsze niż przed rokiem.
W ujęciu procentowym największy spadek odnotowano w odniesieniu do serów dojrzewających i topionych - o 2,5 proc. wobec 2012 roku do 0,35 kg/osobę miesięcznie. Prawdopodobnie duży wpływ na to miały notowane, szczególnie w II połowie 2013 roku, wysokie, wręcz rekordowe ceny serów.

Nie bez znaczenia jest też sytuacja finansowa konsumentów - dane GUS wskazują na istnienie silnej zależności pomiędzy spożyciem tego produktu, a poziomem dochodów ludności. W 2013 roku najwyższą konsumpcję serów dojrzewających i twarogów (0,54 kg/osobę miesięcznie) odnotowano w gospodarstwach domowych z V grupy kwintylowej (należy do niej 20 proc. osób osiągających najwyższe dochody). W grupie osób o najniższych dochodach (również 20 proc. populacji) spożycie serów jest ponad 2-krotnie niższe i w ubiegłym roku wyniosło 0,26 kg/osobę miesięcznie.

W 2013 roku o prawie 2 proc. do 3,35 litrów/osobę miesięcznie obniżyła się również konsumpcja mleka płynnego. Jest to jednak tendencja długookresowa - jeszcze w 2000 roku Polacy spożywali przeciętnie 5,39 litrów mleka na osobę, tj. o prawie 61 proc. więcej niż rok temu.

Inaczej było w przypadku jogurtów, których konsumpcja w ostatnich latach systematycznie zwiększała się - od 0,33 litrów/osobę w 2000 roku do 0,54 litrów/osobę w 2011 roku. Dwa ostatnie lata przyniosły jednak zmianę - w 2012 roku spożycie obniżyło się do 0,52, a w 2013 roku do 0,51 litrów/osobę.

Jeszcze w I kwartale br. utrzymywała się spadkowa tendencja w popycie na artykuły mleczarskie. II połowa roku przyniosła jednak zmiany. Biorąc pod uwagę poprawę sytuacji ekonomicznej w Polsce, a przede wszystkim dość silny spadek cen detalicznych, oczekujemy, że w tym roku konsumpcja przetworów mlecznych przewyższy poziomy notowane w 2013 roku.

W dłuższej perspektywie, ze względu na rosnące dochody, przy odpowiednich, intensywnych działaniach promujących spożycie przetworów mleczarskich, możliwy jest dalszy wzrost konsumpcji, w tym przede wszystkim serów dojrzewających, jogurtów, deserów mlecznych itp. Przy spadku tzw. samozaopatrzenia, mającego w Polsce około 17 proc. udział w całkowitej produkcji (dla porównania w Holandii, Francji czy Niemczech sięga ono 0,5%) istnieje także duży potencjał do zwiększenia tzw. "rynkowej" konsumpcji przetworów mleczarskich - w tym przypadku mleka płynnego, twarogów i śmietany, dostarczanych m.in. przez lokalne mleczarnie.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę