Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy zmniejszy się eksport drobiu z Unii Europejskiej?

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, w 2014 roku eksport drobiu z Unii Europejskiej może nieznacznie obniżyć się. Według najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa (USDA, FAS) w wyniku zniesienia w czerwcu 2013 roku refundacji eksportowych dla drobiu, w bieżącym roku jego wywóz poza granice UE-28 może być niższy o około 2% w stosunku do tego notowanego w latach 2012-2013 i wynieść 1,07 miliona ton.

Przy czym spaść ma sprzedaż zagraniczna tuszek, głównie z Francji do Arabii Saudyjskiej i na Bliski Wschód - o 5-10% w relacji rocznej.
Z kolei eksport elementów kurcząt może wzrosnąć, przede wszystkim dzięki większym wysyłkom z krajów Beneluksu, Francji i Polski do RPA, Beninu i Ghany.
Jeżeli chodzi o import drobiu, to według przewidywań FAS USDA, w 2014 roku wyniesie on około 700 tys. ton wobec 670 tys. ton w 2013 roku.
USDA przewiduje także nieznaczny wzrost produkcji drobiu w Unii. Według jej szacunków w 2014 roku w UE-28 produkcja sięgnie 9,95 mln ton, tj. będzie o 1-2% wyższa w relacji rocznej. Największych przyrostów USDA spodziewa się w krajach Beneluksu, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Rumunii, spadku natomiast we Francji i w Hiszpanii.
Przyrost konsumpcji ma być nieco silniejszy (o ponad 2% w relacji rocznej do 9,58 mln ton), przede wszystkim w wyniku ciągle nie najlepszej sytuacji gospodarczej w UE i tym samym zwracania się konsumentów w kierunku mięsa drobiowego, jako relatywnie tańszego źródła białka zwierzęcego.
W przypadku Polski wyniki eksportowe na razie są zadowalające. W 2013 roku sprzedaż zagraniczna drobiu była o ponad 10% wyższa niż w 2012 roku. Przy tym Polska należała do jednego z nielicznych krajów UE, które poprawiły swój wynik handlowy i zwiększyły udział w rynku światowym (należy zaznaczyć, że chodzi tu o całą wymianę handlową - zarówno w ramach Unii, jak i poza rynek unijny).
Początek bieżącego roku przyniósł kontynuację wzrostowego trendu w eksporcie. Według danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w styczniu br. wolumen wywozu mięsa drobiowego z Polski (CN 0207) był o ponad 10% wyższy niż w analogicznym miesiącu przed rokiem i sięgnął 50,8 tys. ton.
Największym odbiorca drobiu pozostają Niemcy, do których wyeksportowano 8,2 tys. ton tego gatunku mięsa, co było równoważne 16 procentom całości eksportu. Było to o ponad 23% (1,6 tys. ton) więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu, pod względem wolumenu wywozu, znajdują się Niderlandy gdzie wysyłki drobiu wzrosły o 3% r/r do 4,7 tys. ton, na trzecim zaś Czechy - eksport drobiu zwiększył się o 2% do niespełna 4,7 tys. ton.
Największe zmiany odnotowano jednak w przypadku Beninu. W styczniu br. Sprzedaż mięsa drobiowego na ten rynek była ponad 3-krotnie większa niż przed rokiem i wyniosła
3,2 tys. ton.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę