Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy Ukraina otrzyma możliwość eksportu produktów rolnych do UE?

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej za AgraEurope Ukraina podał, że prawdopodobnie otrzyma możliwość eksportu produktów rolnych, w tym mięsa i jaj, w ramach kontyngentów taryfowych na teren UE.
Polska jest szóstym producentem jaj w Europie

Komitet Zarządzający ds. wspólnej organizacji rynków rolnych wsparł 8 kwietnia br. projekt wprowadzenia tzw. autonomicznych środków handlowych dla Ukrainy. Jeśli Rada Unii Europejskiej przyjmie ten projekt, Ukraina od końca tego miesiąca będzie mogła sprzedawać do UE wyszczególnione produkty rolne bez opłat celnych do przyjętego wolumenu kontyngentu.
Dotyczy to m.in. mięsa wieprzowego, wołowego, drobiowego i jaj. Jak podaje AgraEurope, w przypadku pierwszego gatunku mięsa władze UE planują wprowadzić dwa kontyngenty, 20 tys. t każdy, na mięso wieprzowe świeże, lub chłodzone i mrożone, z wyłączeniem niektórych produktów (szynek, schabu, kawałków mięsa bez kości). Dla sektora drobiu przewidziano kontyngent w wysokości 16 tys. t mięsa drobiowego świeżego, chłodzonego lub zamrożonego i 20 tys. t dla mrożonych tuszek. Kontyngent dla wołowiny jest nieznacznie mniejszy i wynosi ok. 12 tys. ton. Istotny jest również wolumen dla jaj i produktów jajecznych na poziomie 1,5 tys. t i dodatkowe 3 tys. t dla jaj w skorupkach, świeżych lub ugotowanych. Powyższe autonomiczne środki handlowe będą obowiązywać do 31 października 2014 roku.
Warto podkreślić, że kontyngent na produkty rolne został wprowadzony w celu przygotowania Ukrainy do integracji z rynkiem UE. W tej kwestii kluczowe znaczenie ma zaplanowane na początek listopada 2014 r. wejście w życie pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu z UE.
Jak sama nazwa wskazuje, ma ona na celu stopniową liberalizację w obrocie handlowym między oboma regionami.
Wydaje się, że obecne wprowadzenie kontyngentu na niektóre produkty rolne, nie powinno mieć zbyt dużego wpływu na funkcjonowanie rynku. Są to stosunkowo niewielkie ilości, które będą mogły być importowane bez cła. Kluczowe znacznie będzie miało wprowadzenie pogłębionej i kompleksowej umowy o wolnym handlu i pełniejsze otwarcie rynku na produkty rolne z Ukrainy, co oznacza wzrost konkurencji w dłuższej perspektywie. Dotyczy to szczególnie rynku drobiu i jaj, gdzie pozycja Ukrainy jako producenta kurczaków i jaj konsumpcyjnych systematycznie umacnia się.
W tym względzie ukraińscy producenci korzystają z przewagi konkurencyjnej, jaką stanowią niższe koszty zbóż i pasz. Zgodnie z tym już od kilku lat obserwujemy dynamiczną rozbudowę potencjału produkcyjnego na Ukrainie. Dane FAO wskazują, że ta wzrostowa tendencja utrzyma się w kolejnej dekadzie, z prognozowaną średnioroczną stopą wzrostu na poziomie 4%. W rezultacie poziom produkcji z 911 tys. t w 2013 r. powinien wzrosnąć łącznie o 42% do 1,3 mln t w 2022 roku. Może to być czynnikiem oddziałującym na spadki cen żywca, szczególnie kurczaków i jaj w dłuższym horyzoncie czasowym.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę