Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy po wejściu do UE znikną ulgi celne dla księży?

30 stycznia 2004

Czy w związku z wejściem do Unii Europejskiej i koniecznością likwidacji ulg celnych dla księży Polska będzie musiała renegocjować konkordat z Watykanem? - Niewykluczone - mówią eksperci od prawa europejskiego. -Niekoniecznie - mówi biskup Pieronek.

Prawo europejskie nie przewiduje ulg i zwolnień celnych dla samochodów i komputerów dla Kościołów i związków wyznaniowych. Potwierdził to w rozmowie z "Gazetą" rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Wiktor Krzyżanowski.

Polskie prawo celne, zgodnie z ustaleniami z konkordatu i ustaw wokółkonkordatowych, na takie ulgi zezwala. Dostosowanie do prawa Unii wymaga zlikwidowania ulg, a to - zdaniem ekspertów zajmujących się prawem unijnym - może w najgorszym wypadku oznaczać konieczność renegocjowania konkordatu, gdyż bez tego ulg dla księży nie można odebrać.

Może Amsterdamem?

Rząd za wszelką cenę chciałby tego uniknąć, gdyż konkordat był negocjowany na początku lat 90. w wielkich bólach, a potem były spore kłopoty z jego ratyfikacją. Jak mówią urzędnicy, konflikt z Kościołem katolickim w przededniu wejścia do Unii "to ostatnia rzecz, jakiej nam trzeba".

Rząd zresztą już się raz sparzył, próbując odebrać ulgi księżom od 1 stycznia 2004 r. Kościół wówczas zaprotestował, zmuszając decydentów do przywrócenia ulg, ale na razie tylko do końca kwietnia br.

Kościół oczekuje jednak, że ulgi pozostaną również po 1 maja 2004 r., czyli po wejściu do Unii. Jak powiedział w rozmowie z "Gazetą" biskup Tadeusz Pieronek z Kościelnej Komisji Konkordatowej, unijny traktat z Amsterdamu, a także projekt konstytucji europejskiej, który na razie przepadł po fiasku unijnego szczytu w Brukseli w grudniu 2003 r. - red. przewidują, że kościoły zachowają w UE prawa, jakie miały w swych krajach, zanim weszły do Unii.

Co powie Bruksela

Czy taka szeroka interpretacja traktatów jest do obronienia w Brukseli i czy księża zachowają ulgi? Tego strona kościelna nie jest pewna. - Nie mamy tu jasnego poglądu, to wymaga studiów. Zwróciliśmy się do rządu o rozmowę w tej sprawie, ale na razie nie mamy odpowiedzi - mówi biskup Pieronek.

Biskup nie martwi się jednak o to, że choć do wejścia do UE zostało nieco ponad trzy miesiące, rząd milczy. - Podchodzimy do tego ze spokojem, nie ma powodu do paniki. Ileż to spraw związanych z integracją rząd podejmuje w ostatniej chwili - mówi biskup.

Z kolei Wiktor Krzyżanowski z resortu finansów twierdzi, że rozmowy z Kościołem trwają. Co więcej, toczą się też gorączkowe konsultacje międzyresortowe. Prawnicy próbują rozstrzygnąć, która z umów międzynarodowych jest "ważniejsza" - to znaczy określić, czy wyższość prawną nad konkordatem ma traktat akcesyjny, czy też odwrotnie.

Brak statystyczny

Duchowni mogą sprowadzać auta bez cła, korzystając z ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego z 17 maja 1989 r. Według niej parafia może sprowadzić z zagranicy auto bez cła, o ile samochód został jej podarowany i służyć ma potrzebom Kościoła.

By takie zwolnienie uzyskać, proboszcz danej parafii musi się zwrócić z wnioskiem do urzędu celnego. Pismo powinno zostać poświadczone pieczęcią kurii diecezjalnej, której podlega parafia występująca o zwolnienie. W latach 90. zdarzały się przypadki nadużycia tych przywilejów przez księży. Wówczas to ze względu na wysokie cła proceder ten był najbardziej opłacalny.

Dziś Kościołowi chodzi o ulgi na auta i sprzęt komputerowy sprowadzane spoza UE, czyli głównie z USA i Dalekiego Wschodu. W przypadku UE ceł przecież nie ma.

Niestety, brak dokładnych statystyk na temat ilości sprowadzonych przez księży komputerów i aut bez cła. "Gazeta" pytała o to resort finansów, ale ten dysponuje jedynie danymi zbiorczymi dotyczącymi wszystkich ulg celnych bez rozróżnienia na poszczególne kategorie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę