Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy Jarosław Kaczyński uratuje Cukrownię Ostrowy?

27 czerwca 2006

Czy uda się obronić Cukrownię Ostrowy przez wygaszeniem? - Tadeusz Woźniak, poseł Ziemi Kutnowskiej wierzy, że tak. Z jego inicjatywy posłowie i senatorowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wystosowali pismo do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, z prośbą o osobiste zaangażowanie w ratowanie Ostrów.

Oto pełna treść pisma:

Szanowny Panie Prezesie,
My, niżej podpisani posłowie i senatorowie, członkowie Zespołu Rolnego, działającego w ramach Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, zwracamy się do Pana prezesa z prośbą o osobistą interwencję, w sprawie wstrzymania wygaszania produkcji cukru w roku bieżącym w niektórych cukrowniach, stanowiących oddziały Krajowej Spółki cukrowej S.A.

W trakcie dotychczasowych, licznych kontaktów z Zarządem Krajowej Spółki Cukrowej S.A. i przedstawicielami Ministertwa Skarbu Państwa, nasze prośby i argumenty spotykały się ustawicznie z nieprzejednanym stanowiskiem decydentów. Nie pomogło również pismo, podpisane przez grupę 75 posłów, skierowane w tej sprawie do Pana Premiera Kazimierza Marcinkiewicza. W związku z tym postanowiliśmy prosić o pomoc Pana Prezesa, gdyż jesteśmy przekonani, o potrzebie utrzymania w roku bieżącym produkcji cukru w cukrowniach, przewidzianych perspektywicznie do wygaszenia.

Odroczenie procesu wygaszania cukrowni pozwoli na dokładniejsze przyjrzenie się rozwojowi sytuacji na rynku cukru i da czas na uchwalenie i wdrożenie ustawy o biopaliwach, nad którą już trwają prace legislacyjne w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Da to szansę na ewentualne uruchomienie produkcji biokomponentów do paliw płynnych lub innych produkcji alternatywnych, adekwatnych do miejsca, posiadanego majątku trwałego i kwalifikacji osób dotychczas zatrudnionych w cukrowniach. Pozwoli też na ponowne przeanalizowanie Programu Restrukturyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w celu wyeliminowania błędów, których skutki będą brzemienne i nieodwracalne.

Odroczenie terminu wygaszania cukrowni zahamuje ponadto groźbę niepokojów społecznych, kórych negatywne skutki są trudne do przewidzenia, szczególnie w roku wyborów samorządowych. Pracownicy i plantatorzy Cukrowni Ostrowy planują na przykład bezterminowe zablokowanie strategicznego skrzyżowania dróg krajowych nr 1 i nr 2 w miejscowości Krośniewice.

Ze względu na wagę problemu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc osobistą lub przez naszych przedstawicieli, w celu przekonania Pana Prezesa o słuszności propozycji z jaką ośmielamy się występować.

Wierzymy gorąco, że interwencja Pana Prezesa pozwoli na podjęcie decyzji optymalnej, nie obarczonej błędami i korzystnej zarówno z punktu widzenia Krajowej Spółki Cukrowej S.A. jak i całej gospodarki narodowej, ale też z punktu widzenia czysto ludzkiego, tj. poszczególnych pracowników wygaszanych cukrowni i wielotysięcznej rzeszy plantatorów buraka cukrowego.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę