Czy uda się obronić Cukrownię Ostrowy przez wygaszeniem? - Tadeusz Woźniak, poseł Ziemi Kutnowskiej wierzy, że tak. Z jego inicjatywy posłowie i senatorowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości wystosowali pismo do Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS, z prośbą o osobiste zaangażowanie w ratowanie Ostrów.
Oto pełna treść pisma:
Szanowny Panie Prezesie,
My, niżej podpisani posłowie i senatorowie, członkowie Zespołu Rolnego, działającego w ramach Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, zwracamy się do Pana prezesa z prośbą o osobistą interwencję, w sprawie wstrzymania wygaszania produkcji cukru w roku bieżącym w niektórych cukrowniach, stanowiących oddziały Krajowej Spółki cukrowej S.A.
W trakcie dotychczasowych, licznych kontaktów z Zarządem Krajowej Spółki Cukrowej S.A. i przedstawicielami Ministertwa Skarbu Państwa, nasze prośby i argumenty spotykały się ustawicznie z nieprzejednanym stanowiskiem decydentów. Nie pomogło również pismo, podpisane przez grupę 75 posłów, skierowane w tej sprawie do Pana Premiera Kazimierza Marcinkiewicza. W związku z tym postanowiliśmy prosić o pomoc Pana Prezesa, gdyż jesteśmy przekonani, o potrzebie utrzymania w roku bieżącym produkcji cukru w cukrowniach, przewidzianych perspektywicznie do wygaszenia.
Odroczenie procesu wygaszania cukrowni pozwoli na dokładniejsze przyjrzenie się rozwojowi sytuacji na rynku cukru i da czas na uchwalenie i wdrożenie ustawy o biopaliwach, nad którą już trwają prace legislacyjne w sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Da to szansę na ewentualne uruchomienie produkcji biokomponentów do paliw płynnych lub innych produkcji alternatywnych, adekwatnych do miejsca, posiadanego majątku trwałego i kwalifikacji osób dotychczas zatrudnionych w cukrowniach. Pozwoli też na ponowne przeanalizowanie Programu Restrukturyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w celu wyeliminowania błędów, których skutki będą brzemienne i nieodwracalne.
Odroczenie terminu wygaszania cukrowni zahamuje ponadto groźbę niepokojów społecznych, kórych negatywne skutki są trudne do przewidzenia, szczególnie w roku wyborów samorządowych. Pracownicy i plantatorzy Cukrowni Ostrowy planują na przykład bezterminowe zablokowanie strategicznego skrzyżowania dróg krajowych nr 1 i nr 2 w miejscowości Krośniewice.
Ze względu na wagę problemu, deklarujemy wszelką możliwą pomoc osobistą lub przez naszych przedstawicieli, w celu przekonania Pana Prezesa o słuszności propozycji z jaką ośmielamy się występować.
Wierzymy gorąco, że interwencja Pana Prezesa pozwoli na podjęcie decyzji optymalnej, nie obarczonej błędami i korzystnej zarówno z punktu widzenia Krajowej Spółki Cukrowej S.A. jak i całej gospodarki narodowej, ale też z punktu widzenia czysto ludzkiego, tj. poszczególnych pracowników wygaszanych cukrowni i wielotysięcznej rzeszy plantatorów buraka cukrowego.