Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy i dlaczego może zdrożeć kukurydza?

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że na skutek długotrwałych opadów, argentyńska kukurydza z przyszłorocznych zbiorów trafi na rynek światowy później niż oczekiwano. Produkcja może być nawet o 20 proc. mniejsza o pierwotnych prognoz, choć wciąż prawdopodobnie będzie stosunkowo wysoka.
Argentyna była w ubiegłym sezonie drugim największym eksporterem kukurydzy na świecie po Stanach Zjednoczonych. Po bardzo niskich zbiorach w Stanach Zjednoczonych, UE i niższych niż przed rokiem zbiorach na Ukrainie, importerzy liczą na duże dostawy kukurydzy na rynek światowy z przyszłorocznych zbiorów w Ameryce Południowej. I rzeczywiście wszystkie prognozy mówią o możliwości bardzo dużej produkcji i dużym eksporcie z Brazylii i Argentyny.
Jednak jak podaje agencja Reuters kolejne prognozy zbiorów kukurydzy w Argentynie są obniżane. Obecnie oczekuje się, że zbiory mogą być o 20 proc. niższe niż wskazywała na to pierwsza, bardzo optymistyczna prognoza. Powodem są nadmierne opady w okresie sierpień-październik, które spowodowały liczne podtopienia. Przez długi okres maszyny nie mogły wyjechać w pola.
Kolejnym efektem są znacznie opóźnione siewy kukurydzy. Według Reutersa udział kukurydzy wysiewanej w grudniu znacznie wzrośnie w stosunku do ubiegłych lat. Farmerzy chętnie korzystają z późnych odmian kukurydzy GMO, gdyż jak uważają dają one podobne plony jak odmiany wcześniejsze. Oznacza to, że duża część eksportu argentyńskiego ziarna może trafić na rynki światowe dopiero w maju lub czerwcu zamiast w marcu. Jest to czynnik, który może działać w kierunku wyższych cen ziarna w perspektywie kilku najbliższych miesięcy.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę