Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Czy bioenergia może być szkodliwa?

5 stycznia 2016
FAMMU/FAPA  podała, że według opracowania niezależnej grupy naukowców (BirdLife International, European Enviromental Buremu and Transport oraz Transport&Environment), działania mające na celu zastąpienie paliw płynnych bioenergią powodują więcej szkód w krótkim okresie niż dotychczas uważano, w tym powodują uwolnienie więcej węgla w postaci CO2 do atmosfery niż zakładają hipotetyczne oszczędności w emisji CO2.
Pod koniec marca na briefingu politycznym ogłoszono konieczność większych zachęt w Unii do używania resztek z przemysłu drzewnego jak np. wiórów drewnianych, a nie drewna pochodzącego ze ścinki drzew w celach pozyskiwania bioenergii. Do 2020 roku w Unii 10 proc. energii ma pochodzić z bioenergii jak np. peletów drewnianych, trawy czy innych bio resztek. Dotychczas nie opracowano zrównoważonych kryteriów dla biopaliw, które obowiązywałyby dla Rozporządzenia Biopaliwowego - RED.
Według austriackiego instytutu badawczego Joanneum Reserch globalną emisję CO2 z użycia bioenergii uważa się za neutralną dla środowiska, jednak należy zwrócić uwagę, że emisja ze zużywania np. odpadów drewna czasowo jest bardzo szybka, natomiast wzrost drzew powodujący pochłanianie CO2 jest powolny. Zatem w krótkim do średniego okresie użycie biomasy daje gorsze skutki niż użycie paliw płynnych - zauważają eksperci FAMMU/FAPA.
Druga praca naukowa opracowana przez CE Delft ocenia wpływ użycia głównych biopaliw na kwestie klimatyczne, a w szczególności wpływ ekspansji upraw przeznaczonych pod biosurowce na środowisko czyli tzw. kwestia ILUC. Raport bazujący na wielu badaniach zleconych przez Komisję oraz innych modelach badań ocenia, że większość stosowanych biopaliw jest tak samo szkodliwa dla klimatu jak paliwa płynne.
Naukowcy ostrzegają przed obecną polityką względem biomasy i biopaliw, gdyż według nich może ona mieć dalekosiężne skutki dla środowiska na całym ziemskim globie. Trzy grupy naukowców wzywają do posunięcia do przodu kwestii obowiązkowych zrównoważonych kryteriów dla biomasy oraz włączenia kwestii kalkulacji ILUC w sprawę obecnych zrównoważonych kryteriów dla biopaliw oraz bioenergii.



POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę